En ekonomik SUV olabilir mi? Volvo EX30 tanıtıldı!

Volvo’nun şimdiye kadarki en ekonomik ve çevreci EV’si olacağı söylenen Volvo EX30 tanıtıldı. Peki gerçekten öyle mi? İşte ayrıntılar…

En ekonomik SUV olabilir mi? Volvo EX30 tanıtıldı!

Volvo beklendiği gibi bugün Milano’da daha uygun fiyatlı, tamamen elektrikli SUV’si EX30’u tanıttı. Şaşırtıcı derecede düşük karbon ayak izine sahip olacak bu araç, Volvo’nun dördüncü tamamen elektrikli aracı. Şirketi, 2030 yılında tamamen elektrikli olma felsefesine bir adım daha yaklaştırıyor.

Volvo EX30’un özellikleri neler?

EX30, Volvo’nun diğer otomobillerinde görmeye alışkın olduğumuz tüm park ve güvenlik özelliklerine sahip. Ayrıca tüm park yerlerine girmeyi sağlayacak güncellenmiş bir Park Pilot Assist dediğimiz park pilotu yardımcısı ile beraber geliyor. Yeni Volvo EX30, İskandinavya’dan ilham alınan beş dış renk ve ortam ışığı seçeneği sunuyor.

Bugüne kadar üretilen Volvo otomobiller arasında en düşük karbon ayak izine sahip Volvo EX30, daha büyük SUV özelliklerine sahip küçük bir SUV olarak tasarlandı. Uzun aks mesafesi, büyük tekerlekler ve eşit çıkıntılar, Thor’s Hammer (Thor’un Çekici) farları ile tam elektrikli bir model olduğunu belirgin bir şekilde gösteriyor.

Pil ve motor seçenekleri

EX30, üç ayrı motor seçeneği ve iki farklı pil tipi sunuyor. Böylelikle kullanıcı ihtiyacına göre en uygun pil teknolojisini seçme özgürlüğü sağlıyor. Zamanının çoğunu şehirde geçirenler veya kısa mesafelerde seyahat edenler için LFP pil kullanan tek motorlu seçenek kullanım kolaylığı sağlıyor. Lityum demir fosfat kimyası kullanılan LFP standart menzilli pilin üretimi daha az kaynak gerektiriyor ve bu yüzden maliyeti de daha uygun oluyor. Model maksimum menzile ihtiyaç duymayanlar için uygun bir seçenek olabilir.

Menzili en üst seviyeye çıkarmayı tercih edenler için ise, EX30’da NMC genişletilmiş menzilli pile sahip Tek Motorlu Genişletilmiş Menzil varyant sunuluyor. NMC pil teknolojisi lityum, nikel, manganez ve kobalt içeriyor ve LFP varyantından daha verimli bir enerji üretiyor. Bu tek motorlu, genişletilmiş menzil seçeneği size iki şarj arasında 480 km’ye kadar menzil sağlayabiliyor.

Performans odaklı kullanıcılar için ise, NMC pilin ek bir ikinci e-motorla eşleştirildiği Twin Motor Performans modeli sunuluyor. EX30’un bu dört teker çekişli versiyonu 315kW (428hp) güç sağlarken, 0’dan 100 km/s’ye 3,6 saniyede çıkıyor. EX30’un bu versiyonu, Volvo Cars’ın şimdiye kadar ürettiği en yüksek ivmelenmeye sahip modeli.

Genişletilmiş menzilli Twin Motor varyantı 153kW’a kadar şarj kapasitesine sahipken, standart menzilli model 134kW kapasiteye sahip. Bu sayede, EX30’un pili 25 dakikadan biraz fazla bir sürede yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edebiliyor. Otomobilin orta ekranı ve uygulaması aracılığıyla amperi, maksimum şarj seviyesi ve şarj başlangıç zamanı ayarlanabiliyor.

Karbon ayak izi ve güvenlik

Volvo Cars, EX30’un tüm üretim ve yaşam döngüsü boyunca emisyonlarla mücadele ederek ve otomobilin hem içerisinde hem dışarısında kullanılan malzemeleri dikkatlice seçerek, 200.000 km’nin üzerinde bir sürüşten elde edilen toplam karbon ayak izini 30 tonun altına indirmeyi başardı.

Bir Volvo’dan beklenecek kadar güvenli olacak şekilde tasarlanan EX30 ile, özellikle yoğun kentlerde trafikte “Güvenli Alan Teknolojisi”nin sunduğu özellikler sayesinde hem sürücülerin hem de yayaların korunması amaçlanıyor.

Volvo EX30’da yer alan yeni güvenlik sistemi, bir bisikletli veya yaya yanından geçtiği esnada, sürücüyü ya da yolcuları kapıyı açmak üzereyken görsel veya işitsel olarak uyarıyor. ‘Kapı Çarpması’ olarak bilinen bu kazaları önlemeye yardımcı olan “Kapı Açılma” uyarısı güvenlik özelliği, EX30’larda standart olarak yer alıyor.

Volvo Cars’ın yeni nesil Park Pilot Assist özelliğine sahip ilk otomobili olan EX30 ile paralel, kavisli, dikey ve diagonal kılçık şekli de dahil olmak üzere her türlü park yerine ve dar alana kolayca park etme kolaylığı sunuyor.Yeni nesil Park Pilot Assist özelliği, çevredeki mevcut park yerlerini belirliyor. Sürücü park etme sürecini denetlerken, ekran çevredeki otomobiller, duvarlar ve direkler gibi nesnelere olan mesafeyi gösteriyor.

Ortam aydınlatması

Volvo EX30’da beş farklı ortam aydınlatma teması seçeneği yer alıyor. Bu temaların her biri farklı bir İskandinav manzarasından ilham alıyor ve ince bir şekilde renk değiştirerek iç mekana bir sakinlik duygusu katıyor.

Bir İskandinav ormanının yaprakları arasından düşen sıcak güneş ışığını, İsveç’in batı kıyısında bir gün batımını, dünyaca ünlü kuzey ışıklarını, yaz ortasında altın gökyüzünü veya bir şehir gün batımının parlak havası tercih edilebilir. EX30’daki seçilen bu renklerle birlikte her aydınlatma teması ayrıca bir ortam ses düzeniyle de eşleşebiliyor.

Cross Country versiyonu da gelecek

Gelecek yıldan itibaren, EX30’un yanı sıra ayrıca bir Cross Country versiyonu da satışa sunulacak. Küçük elektrikli SUV’un bu özel versiyonu için siparişlerin ve üretimin 2024’te başlaması bekleniyor. Volvo EX30 Cross Country, biraz daha fazla macera isteyenler için, Volvo Cars’ın ünlü model serisi Cross Country mirasının üzerinde geliştirilecek. EX30 Cross Country, daha fazla yerden yükseklik, 19 inç siyah jantlar, 18 inç jantlar ve özel lastikler gibi kullanıcıların tercihlerine göre bir dizi seçenekle birlikte sunulacak.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası