SonTakip

BMW, Honda ve Ford’dan için kriz kapıda

Ford, BMW ve Honda, küresel çip krizi nedeniyle üretimi durdurdu. Yonga üreticilerinin yoğun çabalarına rağmen, yarı iletkenlerde küresel bir …

BMW, Honda ve Ford’dan için kriz kapıda

Ford, BMW ve Honda, küresel çip krizi nedeniyle üretimi durdurdu. Yonga üreticilerinin yoğun çabalarına rağmen, yarı iletkenlerde küresel bir kıtlığın yol açtığı üretim krizi daha da kötüye gidiyor.

Salgın kaynaklı bir satın alma çılgınlığının ardından talep, arzı geride bıraktı.  Oyun konsollarından TV’lere kadar her şeyde kullanılan çiplere dair kriz etkisini artırıyor. Sonuç olarak, bu çiplere dayanan PlayStation 5, Xbox Series X / Series S ve iPhone 12 gibi birçok teknoloji ürünü hızla tükendi, gecikmeler yaşadı veya uzun nakliye süreleri yaşadı.

Teknoloji endüstrisi için de işler iyiye gitmiyor

Şimdi ise bu durumdan en kötü etkilenen sektörlerden biri olan otomobiller için de durum kötüleşiyor. Bloomberg, üç kıtadaki otomobil üreticilerinin şu anda üretim kesintileri konusunda uyarıda bulunduğunu bildirdi.

Buna göre ABD’deki Ford, çip kıtlığının, mevcut mali çeyrekte üretimi yarı yarıya azaltabileceğini açıkladı. Honda, önümüzdeki ay üç yerel fabrikada üretimi beş ila altı gün süreyle durduracağını duyurdu. BMW ise Almanya ve İngiltere‘deki tesislerindeki gecikmeler konusunda uyardı.

Pandemi sırasında fabrika kapanmalarının neden olduğu bir kesinti olarak başlayan kriz, diğer endüstrilerdeki yüksek talaş talebinin ardından yaygın bir kesintiye dönüştü. Araçlar, kilitlenmeyi önleyici frenleme ve park yardımı dahil olmak üzere gelişmiş sürücü destek sistemlerine güç sağlamak için yarı iletkenler kullanıyor. Ayrıca arabalara ne kadar çok teknoloji sıkıştırılırsa, kaçınılmaz olarak o kadar çok yongaya ihtiyaç duyuluyor.

Kriz aynı zamanda otomobil alıcıları için de daha uzun bekleme sürelerine dönüştü. The New York Times’a göre, Porsche‘nin ABD’deki bayileri müşterilerin arabalarını almak için fazladan 12 hafta beklemek zorunda kalabileceği konusunda uyardığı bildirildi.

Haber, teknoloji endüstrisi için de pek de iyi değil. Hem Apple hem de Samsung, devasa finansal sonuçlardan yola çıkarak, çip kıtlığının yakın vadede önemli bir etkiye neden olacağını kabul etti. Daha fazla şirket içi işlemci üretme çabalarına rağmen, duyurular Apple ve Samsung’un geniş bir tedarik ağına bağlılığı için de önemli bir rol oynuyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası