SonTakip

e-Devlet’te yeni dönem: Milyonların hayatı kolaylaşacak

15 yılı aşkın bir süredir vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya yönelik hizmetleri sanal aleme taşıyan e–Devlet, yeni bir hizmeti daha …

e-Devlet’te yeni dönem: Milyonların hayatı kolaylaşacak

15 yılı aşkın bir süredir vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya yönelik hizmetleri sanal aleme taşıyan eDevlet, yeni bir hizmeti daha kullanıma sundu. Devlete bağlı kurum ve kuruluşlar aracılığıyla yapılacak birçok işlemi gerekli yerlere gitmeden telefon veya bilgisayar başında halletmenize olanak sağlayan platform, Temmuz ayı itibariyle 55 milyonu aşkın kullanıcıya sahip.

803 kamu kurum ve kuruluşunun yer aldığı e-Devlet’te yeni bir hizmet hayata geçirildi. Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama‘dan tutun da Vergi Borcu Sorgulama‘ya kadar birçok işlemi birkaç tıkla halledebildiğiniz devlet portalında artık “Doğum Bildirimi Başvurusu” bölümü de yer alacak.

e-Devlet, Doğum Bildirimi Başvurusu hizmetini hayata geçirdi

Doğurganlık oranının batıya göre yüksek olduğu ülkemizde 2020 yılında 1 milyon 112 bin 859 bebek dünyaya geldi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bu bebekler, ailelerinden birisinin Nüfus Müdürlüğüne gitmesi ile sisteme kaydediliyor ve kimlik kartları çıkartılıyordu. 2018‘de bu durumu kolaylaştırmak adına e-Doğum uygulaması çıkartılırken, aradan geçen üç yılın sonunda e-Devlet’ten adım geldi.

e-Doğum sistemi sayesinde kamu sağlık kuruluşlarında dünyaya gelen ve anne-babaları tarafından isimlendirilen çocukların doğum bildirimleri direkt hastane üzerinden yapılabiliyordu. Böylece Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmıyordu. e-Devlet üzerinden açılan “Doğum Bildirimi Başvurusu” ise telefon üzerinden kimlik kartı başvurusu yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Doğumdan sonraki 30 gün içerisinde doğum bildirimi için başvuru yapabilecek olan anne babalar, e-Devlet üzerinden çocuğun adını, dinini ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nı teslim alacak kişinin gerekli bilgilerini kaydedip elektronik imza ile onaylayabilecek.

MERNİS’e gönderilen bu başvuru, anne-babanın ikametgah adresine en yakın nüfus müdürlüğünde incelenecek. Mevzuata aykırı bir durum olmadığı takdirde doğum olayı tescil edilecek ve çocuğun kimlik kartı verilen adrese gönderilecek. Eğer bir problem tespit edilirse başvuru yapan kişinin nüfus müdürlüğüne müracaat etmesi istenecek.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası