e-Devlet şifresi nasıl alınır? Şifremi unuttum!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık tüm işlemler dijital dünyaya taşınmaya başladı. Şüphesiz bunların başında da e-Devlet kapısı geliyor …

e-Devlet şifresi nasıl alınır? Şifremi unuttum!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık tüm işlemler dijital dünyaya taşınmaya başladı. Şüphesiz bunların başında da e-Devlet kapısı geliyor. Vatandaşların devlet tarafından verilen hizmetlere elektronik ortamda ulaşmasına olanak sağlayan bu hizmet, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedefliyor.

Peki özellikle son dönemde kullanımına ciddi şekilde ihtiyaç duyulan e-Devlet kapısı şifresi en kolay şekilde nasıl alınır? Yazımızda anlattık.

e-Devlet şifresi nasıl alınır?

Şifre almak için iki farklı yöntem mevcut. Bunlardan ilki; şahsen başvuru ile yurt içinde PTT işyerlerinden veya yetkili acentelerinden, yurt dışında ise Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elçilik ve konsolosluklara başvurmak.

Bir diğer yöntem ise; eğer Mobil imza, Elektronik imza, yeni TC kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet sistemine bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra kolaylıkla şifre oluşturabilirsiniz.

e-Devlet şifresini kimler alabilir?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına gider. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

  • 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
  • Mavi kartlı kişiler (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesinde belirtilen yabancı ülke vatandaşları),
  • Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarınca verilen yabancı kimlik numarasına sahip yabancılar şifre alma imkanına sahip.

e-Devlet şifre yenileme işlemi:

PTT şubesine gitmeden şifrenizi yenileyebilmeniz için; cep telefonu numaranızı (veya profil sayfasında seçmiş olduğunuz şifre yenileme metoduna bağlı olarak cep telefonu numaranız ile beraber e-posta adresinizi ) profilinizde tanımlamış ve doğrulamış olmanız gerekmektedir.

Şifrenizi yenilemek için şu adımları uygulayın:

  • Giriş sayfasındaki “Şifremi Unuttum” düğmesini tıklayınız.
  • Başlangıç sayfasındaki seçeneklerden birini işaretleyerek “Devam Et” düğmesini tıklayınız.
  • Kullanacağınız kimlik tipini seçerek ” Kimlik No” ve “Kimlik Detay” sayfalarında istenen bilgileri ilgili kutucuklara yazınız.
  • e-Devlet Kapısı’nda yer alan iletişim bilgilerinizi yazınız.
  • “Güvenlik Kodu” sayfasında cep telefonunuza ( ve e-posta adresinize) gönderilen doğrulama kodunu yazınız.
  • Yeni şifre belirleyiniz.

15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre yenileme hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre yenileme hizmetinden faydalanamamaktadır.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası