Çin hükümeti 16 yaşından küçüklere yasak getirdi

Çin hükümeti gençler üzerindeki otoritesini gittikçe sıkılaştırıyor. Geçtiğimiz günlerde çıkartmış olduğu yasaklar ile artan çevrim içi oyun …

Çin hükümeti 16 yaşından küçüklere yasak getirdi

Çin hükümeti gençler üzerindeki otoritesini gittikçe sıkılaştırıyor. Geçtiğimiz günlerde çıkartmış olduğu yasaklar ile artan çevrim içi oyun bağımlılığının önüne geçmeyi hedeflediğini açıkladı. Hükümet, çıkarttığı kararname ile 18 yaşın altındaki vatandaşların online oyunlara girmesi engelledi.

Resmi tatillerin yanı sıra haftanın yalnızca Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri, birer saat olmak koşuluyla oyun oynama hakkı tanınacağını açıklandı. Bu yasaklara şimdi bir yenisi daha eklendi. Ancak bu sefer 18 değil, 16 yaşından küçüklere kısıtlamalar getirildi.

İşte 16 yaşından küçüklere getirilen o yasak

Çin, 16 yaşından küçük vatandaşlarının artık yayıncılık yapamayacağını hatta sosyal medya platformlarında canlı yayınlara katılmasının dahi yasaklandığını duyurdu. Getirilen yeni yasaklarla birlikte, daha önce oyun oynaması kısıtlanan gençlerin sosyal medya ile bağları da kısmen kopartılıyor.

South China Morning Post’un haberine göre, Çin eyalet konseyi çocukların gelişimi için 10 yıllık bir plan hazırlıyor. Bu planlamanın ilk adımı olan bir dizi yeni ulusal yönerge hali hazırda yayınlanmış durumda. Bu yönergeler, canlı yayın hizmetleri başta olmak üzere, çocukların çevrimiçi platformlarda geçirdiği vakti ve harcadıkları parayı sınırlandırmayı hedefliyor. Canlı yayın platformları da bu yönergelerden sonra 16 yaşından küçüklere üyelikleri yasakladığını duyurdu.

Çin hükümeti’nin getirdiği yasaklamalar ne kadar doğru?

Sosyal medya ve oyun bağımlılığı yalnızca Çinli gençlerin değil, tüm dünyanın ortak problemi haline geldi. Bu durum karşısında pek çok ülke yasaklamalar ve düzenlemeler getiriyor. Ancak Çin hükümetinin getirmiş olduğu bu yasakları pek çok kişi aşırı olarak tanımlıyor ve tasvip etmiyor.

Çevrim içi oyunların yanı sıra yayıncılık gibi konularda, yalnızca ülkeler değil, şirketlerde bazı önlemler alıyor. Ancak şunu belirtmemiz lazım, bu tip konularda çocuklara en büyük desteği yine ailelerin sağlaması gerekiyor. Aileler, çocuklarının girdiği siteler ve oynadığı oyunlar üzerinde gerekli denetlemeleri yapmadıkları sürece bu tür yasaklarla daha sık karşılaşabiliriz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası