Chromium Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Son dönemde zararlı yazılım ve virüslerin sayısı ciddi oranda arttı. Bu yazılımlar, kişisel bilgilerinin yanı sıra kullandığınız bilgisayara da …

Chromium Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Son dönemde zararlı yazılım ve virüslerin sayısı ciddi oranda arttı. Bu yazılımlar, kişisel bilgilerinin yanı sıra kullandığınız bilgisayara da ciddi zarar veriyor. Bu kapsamda en çok merak edilen konulardan biri de Chromium. Peki Chromium nedir? Gerçekten virüs mü? İşte tüm bu soruların cevabı!

Nedir bu Chromium?

Çoğu kullanıcı, Chromium’u virüs olarak algılasa da işin gerçeği öyle değil: Açık kaynak kodlu bir internet tarayıcı yazılımıdır. Hatta bugün dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından biri Google Chrome, Chromium tabanlı bir web tarayıcısıdır.

Chromium, açık kaynak kodlu olduğu için her isteyen kişinin web tarayıcı oluşturmasına olanak tanır. Aslında oldukça faydalı bir amaç için piyasaya sürülmüş Chromium, Google Chrome, Yandex ve Opera gibi kaliteli web tarayıcılarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ancak bu yazılım, bazı kişiler tarafından kötü amaçlar için de kullanılıyor. Bu da Chromium virüsü olarak adlandırılıyor.

Bilgisayarda Chromium virüsü olduğu nasıl anlaşılır?

Chromium virüsü, kötü amaçlı kişiler tarafından bilgisayarlara sızdırılan bir klon yazılımıdır. Bu virüs, genellikle kullanıcılar Chromium tabanlı bir web tarayıcısı indirirken sızmaktadır. Genellikle orijinal web tarayıcılarına oldukça benzer bir yapıda tasarlanmıştır.

Bu nedenle kullanıcılar, bir web tarayıcısı indirirken aslında kötü bir klon indirdiğinin farkına varmaz. Kısaca Chromium tarayıcısı indirmeye çalışırken Chromium virüsü indiriyorsunuz.

Virüs, ilk başta sızdığı bilgisayarda herhangi bir değişiklik yapmaz. Chromium virüsü, kullanıcıların İnternet üzerindeki hareketlerini izler. Daha sonra bu hareketlere göre, rahatsız edici reklamlar ile kullanıcıyı rahatsız etmeye başlar. Öte yandan, tarayıcıda kendiliğinden pencereler açılmaya başladığında virüs kendini tam anlamı ile belli eder.

Chromium Nasıl Kaldırılır?

Virüs, bilgisayarda kaldığı sürece kullanıcıyı bilinmeyen zararlı sitelere yönlendirmeye devam eder. Hatta kişisel bilgileriniz de ciddi tehlike altına girer. Ancak maalesef, bu virüsü manuel olarak kaldırmak imkansıza yakındır.

Virüsü kaldırsanız bile bileşenleri bilgisayarınızda kalmaya devam edecektir. Ayrıca bu işlemi gerçekleştirmek için ciddi bilgisayar bilginizin olması gerekir.

Bunun için izlemeniz gereken bir diğer yol ise Anti virüs programı kullanmak. Ancak basit bir Anti virüs programı Chromium virüsü karşısında etkisiz kalacaktır. Bu nedenle gücünü kanıtlamış; Norton, Eset, MacAfee, Reimage ve Malwarebytes  gibi yazılımları yükleyerek bu virüsü bilgisayarınızdan tamamen kaldırma ihtimaliniz var.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası