Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Chrome 68 çıktı! Hemen indirin!

  • 27 Temmuz 2018
  • 126 kez görüntülendi.
Chrome 68 çıktı! Hemen indirin!

Google tarafından Chrome 68 güncellemesi kullanıcılara sunulmuş durumda. Şirket, Google Chrome 68 ile birlikte bu yılın başlarında web siteleri için gerçekleştirdiği uyarıyı da devreye sokuyor.

Google Chrome sisteminizi sömürüyor!

Google gerçekleştirdiği itiraf ile Chrome 67 sürümünün bellek kullanımının ciddi anlamda arttığını açıkladı. Peki, Google Chrome RAM kullanımı hangi seviyeye çıktı ve neden?

Google Chrome 68 neler sunuyor?

Google, Şubat ayında tüm HTTP bağlantı tabanlı web sayfalarının Temmuz ayında yeni Chrome sürümünün gelişi ile birlikte Güvenli Değil olarak işaretleneceğini bildirmişti. Şirket sözünü tuttu ve tüm güvensiz web sitelerini HTTPS kullanmaları yönünde zorlayacak olan bu özelliği aktif hale getirdi.

Başlangıçta Adres Çubuğu kısmının sol kısmında HTTPS olmayan web siteleri Güvenli Değil olarak gösterilerek, bunların şifrelerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi toplayabileceği konusunda kullanıcıların bilinçlendirilmesi sağlandı. Daha sonra bu özellik, güvenli olmayan bağlantı üzerinden ve Gizli Mod ile ziyaret edilen tüm HTTP sayfalarında herhangi bir verinin girildiği portallara uygulandı. Yeni değişikliklerle Google, HTTP yapılandırmasına sadık kalmaya devam eden tüm güvensiz web sitelerini adeta kınamış olacak.

HTTPS ile bilgisayarınız ve ziyaret ettiğiniz web sitesi arasındaki bağlantının şifrelendiğini ve bu sayede aktarılan bilgilerin korunarak üçüncü partiler ve meraklı gözlerden korunduğunu hatırlatalım. Şirket bu uyarı mesajı sayesinde HTTPS yapılandırmasının sadece bir seçenek olmaktan çıkıp güvenli iletişim için varsayılan protokol aline gelmesini hedefliyor.

Yeni sürümde çevrimiçi zararlı reklamlar için de karşı önlemler alınmış durumda. Bunun için ana sayfayı başka bir sayfaya yönlendiren gölge iframe yöntemleri artık engelleniyor. Buna ek olarak, sekme altı tekniği için de hamle yapılıyor. Bu teknikle kullanıcı bir bağlantıya tıklandığında gölgeli bir web sitesi URL bağlantısını başka bir sekmede açıyor. Eski sekme canlı tutulurken, bir grup reklamla başka bir URL yüklemek için eski sekme de kullanılmaya devam ediyor. Ta ki şimdiye kadar. Tabii ki güncelleme ile birlikte performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri de sunuluyor.

Eylül ayında sunulması planlanan Chrome 69 ile birlikteyse HTTPS web sayfalarındaki Güvenli etiketi kaldırılacak. Bu durum bir geri hamle gibi gözükse de şirket bu sayede kullanıcıların interneti varsayılan olarak güvenli olarak görmesini sağlamak niyetinde.

Alphabet bilançosu dudak uçuklatıyor!

Google ana kuruluşu Alphabet tarafından 2018 ikinci çeyrek finansal raporu açıklanmış durumda. Ortaya çıkan Alphabet bilançosu, şirketin gelirlerini her geçen gün daha da artırdığına işaret ediyor.

Chrome 68 güncellemesini gerçekleştirmek için tarayıcınızın sağ üstteki üç nokta olarak gösterilen menü tuşundan Yardım > Google Chrome Hakkında menüsüne gidebilirsiniz. Ayrıca, son sürümü Google Chrome web sitesi üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/chrome-68-cikti-hemen-indirin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri