Çalınan Instagram hesabı nasıl kurtarılır? Adım adım geri alma işlemleri!

Instagram hesabım çalındı! Nasıl kurtarırım? İşte çalınan Instagram hesabını kurtarmak için yapmanız gerekenler….

Çalınan Instagram hesabı nasıl kurtarılır? Adım adım geri alma işlemleri!

Günümüzde dijital çağın etkisiyle sosyal medya platformları, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu platformlardan biri de milyarlarca kullanıcıya sahip Instagram. Ancak bu popülerlik, ne yazık ki bilgisayar korsanlarının da ilgisini çekiyor. Öyle ki bununla bağlantılı olarak, son zamanlarda kullanıcılar tarafından “Instagram hesabım çalındı!” şikayetleri artış gösteriyor. Bizler de bu içeriğimizde, çalınan Instagram hesabını nasıl kurtarabileceğini anlattık.

Instagram hesabım çalındı! Nasıl kurtarırım?

Bilgisayar korsanları, Instagram hesaplarını çalmak için çeşitli yöntemler kullanıyor. Bu yöntemler arasında en yaygın olanı, sahte telif hakkı mesajı. Hesaplara özel mesajlar üzerinden gönderilen bu mesajda kullanıcının telif haklarını ihlal ettiği söylenerek, hesabının 48 saat içerisinde silineceği söyleniyor.

Ardından kullanıcıya, hesabının silinmemesi için bir geri bildirim formu linki gönderiliyor. Kullanıcı, bu linke tıkladığında ise resmi gibi gözüken sahte bir web sitesine yönlendiriliyor. Burada ise istenen bilgiler yazıldığı takdirde hesap çalınıyor. Burada örneğini vermişken, Instagram’ın hiçbir zaman size özel mesajlar üzerinden mesaj atmayacağını hatırlatalım.

Öte yandan Instagram hesaplarını çalmak için yine parola saldırıları da yapılabiliyor. Güçlü olmayan ve kolayca tahmin edilebilen şifreler, bazı kötü amaçlı araçlar aracılığıyla sürekli denenerek, hesaba kaba kuvvet uygulanıyor.

Yani özet geçecek olursak, Instagram hesabı çalmak için bilgisayar korsanları tarafından kullanılan pek çok yöntem bulunuyor. Bizler de normal birer kullanıcı olarak, bazen bu saldırılardan korunamayabiliyoruz ve sonucunda hesabımız çalınabiliyor.

Instagram ise son yıllarda hesap çalınma olaylarının artması üzerine, geçtiğimiz aylarda Instagram Hacked özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde hesabında sorun yaşayan kullanıcılar, hızlıca destek alabiliyor.

O halde çalınan Instagram hesabını kurtarmak için yapmanız gerekenleri adım adım uygulayalım.

  1. Buraya tıklayarak Instagram Hacked sayfasına ulaşın.
  2. Hesabınız çalındığı için, “Hesabım başkasının eline geçti” seçeneğini işaretleyerek ilerleyin.
  3. Hesabınızı bulabilmek için kullanıcı adınızı, kayıtlı telefon numaranızı veya e-posta adresinizi girin.
  4. Girdiğiniz bilgiler doğrulandıktan sonra, hesabınızı geri almak için bir yol seçin.
  5. Telefon numaranıza ya da e-posta adresinize gelen onay kodunu yazın.
  6. Ardından e-posta adresinizi ve telefon numaranızı kontrol ederek onaylayın. Eğer değiştirilmiş ise, tekrardan kendi bilgilerinizi girin.
  7. Telefon numaranıza gelen ikinci doğrulama kodunu girin.
  8. Yeni bir şifre belirleyin.
  9. İşte bu kadar!

Instagram hesabınızın çalınmasını engellemek için İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması özelliğini aktif edebilirsiniz. Bu özellik sayesinde hesabınıza her giriş yapıldığında, ek bir doğrulama kodu girilmesi gerekecektir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası