Bir popüler uygulama daha Windows 7 ve 8 için desteği kesti!

Mozilla Firefox, Windows 7 ve 8/8.1 için desteğini bitirdi. Bu, uygulamanın daha fazla güncelleme almayacağını gösteriyor.

Bir popüler uygulama daha Windows 7 ve 8 için desteği kesti!

Microsoft, Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri programını geçtiğimiz Ocak ayında sonlandırdı Windows 7, 8/8.1’e veda etti. Edge ve Chrome gibi büyük tarayıcılar da işletim sistemlerine yönelik desteği sonlandırmayı tercih ederken, Mozilla farklı bir karar alarak Firefox’a genişletilmiş destek sundu. Ancak Windows 7/8 için Firefox desteğinin sonuna gelindiğini açıkladı.

Mozilla Firefox, Windows 7 ve 8/8.1 desteğini sonlandırıyor

Microsoft’un popülerliğini sürdüren ancak aynı zamanda eskiyen iki işletim sistemi Windows 7 ve 8/8.1 için bir uygulama daha desteğini sonlandırdı. Mozilla Destek’in son duyurusuna göre, Firefox 115 sürümü eski işletim sistemlerinde Eylül 2024’e kadar kullanılabilecek.

Mozilla aslında ilk olarak eski işletim sistemlerini de desteklemeyi amaçlıyordu. Ancak Firefox’u eski sistemler için korumanın maliyetli hale geldiğini ve Microsoft’un resmi desteği olmadan kullanıcı güvenliğinin tehlikede olduğunu kabul etti. 2024’ten sonra güncelleme sadece Windows 10 ve 11’e sunulacak.

Windows 7 ve 8/8.1’in pazar payı yaklaşık yüzde 5 civarında. Ancak Mozilla, “önemli sayıda kullanıcının” bu işletim sistemlerinde Firefox’u kullanarak internete erişmeye devam ettiğini söyledi. Bu yüzden eski sürümlerin birkaç ay daha çalışır durumda kalacağını bildirdi.

Resmi destek Eylül ayında bitiyor olmasına rağmen, bu tarihten sonra da Firefox kullanabileceğinizi hatırlatalım. Ancak güvenlik güncellemelerinin ve yeni özelliklerin bu sürümler için sunulmayacağını bilmeniz gerekiyor.

Windows 8 desteğinin 2016 yılında resmi olarak durdurulduğunu hatırlatmak gerekiyor. 2013 yılında tanıtılan Windows 8.1 ise sekizinci yaşına girmesiyle birlikte rafa kaldırılan bir diğer işletim sistemi oldu.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası