SonTakip

Birleşik Krallık’ın Huawei kararı!

Uzun zamandır ABD ve Çinli teknoloji devi Huawei arasında bir sürtüşme yaşanıyor ve Huawei, telekomünikasyon ve haberleşme cihazı üretiminde …

Birleşik Krallık’ın Huawei kararı!

Uzun zamandır ABD ve Çinli teknoloji devi Huawei arasında bir sürtüşme yaşanıyor ve Huawei, telekomünikasyon ve haberleşme cihazı üretiminde dünyada oldukça fazla üne sahip. ABD uzun süre önce Huawei‘in Çin’in istihbarat servislerine bilgi sızdırdığını iddia ederek ülkedeki tüm faaliyetlerini durdurmasını istemişti.

Birleşik Krallık, Huawei’in çalışmalarını durdurma kararı aldı

Şirket, özellikle ABD‘de 5G ekipmanlarını ülkeye kurmak için operatörlerle anlaşmıştı. ABD hükümetinin kararı yüzünden bu anlaşmalar da gerçekleşemedi. Şimdiyse Birleşik Krallık, Huawei’in çalışmalarını durdurma kararı aldı. Birleşik Krallık‘taki mobil operatörler “Yüksek Risk Satıcılarına” karşı geniş kapsamlı tedbirlerin bir parçası olarak, Eylül 2021’den itibaren ağlarına Huawei 5G ekipmanı kurmaları yasaklanacak. Aslında Birleşik Krallık’ta böyle bir karar yer almıyordu, ABD’nin yaptığı baskılar sonucunda Temmuz 2020‘de sergilediği politikayı tersine çevirerek, Birleşik Krallık’taki tüm mobil operatörlerin Huawei 5G ürünlerini satın almasını yasaklamıştı.

Eylül 2021‘den itibaren Huawei 5G ekipman satın alan operatörlerin ekipmanları kurmaları yasaklanacak. Hali hazırda 5G ekipmanları kuran operatörler, 2027‘ye kadar Huawei ekipmanlarını ağlarından kaldırması gerekecek. Operatörler satın alınan ve kurulumu gerçekleştirilen ekipmanları 2027‘ye kadar kullanabilecek.

Birleşik Krallık milletvekilleri, yeni tedbirleri yasallaştıracak kanun olan Telekomünikasyon Güvenlik Yasası’nı hükümete sunacak. Eğer yasa kabul edilirse, 2027‘den sonra hala Huawei 5G ekipmanları kullanan şirketlere günlük 100.000 Sterlin para cezası kesilecek.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası