SonTakip

BioNTech aşısı etkinliği için umut veren araştırma

Koronavirüs hastalığı bir seneyi aşkın bir süredir hayatımızda. Türkiye dahil birçok ülke koronavirüs için etkinliği kanıtlanmış aşıları …

BioNTech aşısı etkinliği için umut veren araştırma

Koronavirüs hastalığı bir seneyi aşkın bir süredir hayatımızda. Türkiye dahil birçok ülke koronavirüs için etkinliği kanıtlanmış aşıları kullanmaya başladı. İsrail’de yapılan bir araştırma ise BioNTech koronavirüs aşısı  etkinliği için umut verici sonuçlar ortaya çıkardı.

BioNTech aşısı etkinliği için tek doz yeterli olabilir

Türk bilim insanları Dr. Özlem Türe ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in şirketi olan BioNTech, Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısı ile ön plana çıkıyor.

Daha önce İsrail’den gelen ilk aşılama sonuçlarında etkinliği tartışmaya açılan aşı, tüm bu olumsuzlukları geride bırakmış görünüyor.

İsrail’de BioNTech aşısı olanlar arasında yapılan araştırmada, toplam 600 bin kişi kullanıldı. İsrail’den Clalit Araştırma Enstitüsü ve Negev Ben-Gurion Üniversitesi tarafından yapılan çalışmaya Harvard Üniversitesi’de destek verdi.

Araştırmaya göre tek bir doz sonrası BioNTech aşısının  etkinliği şiddetli koronavirüs hastalığını önlemede yüzde 62 seviyesinde karşımıza çıktı.

İlk dozun üzerinden iki ila üç hafta geçtikten sonra ise aşının yüzde 72 oranında etkili olduğu belirlendi. Hastaneye yatışı önlemede de etkili olan koronavirus aşısı, ilk dozdan sonra yüzde 74 etki gösterdi. İkinci dozla birlikte bu etkinlik yüzde 87 olarak gerçekleşti.

Enfeksiyonları önlemede ise aşı ilk dozda yüzde 46, ikinci dozdan sonra ise yüzde 92 etki gösterdi. İsrail şu ana kadar nüfusunun yüzde 53,7′sini yani 4,65 milyonu aşılamayı başardı. Bu anlamda lider olan ülke, yine nüfusun yüzde 37,8‘lik kısmına ikinci dozu da vurmuş durumda.

BioNTech koronavirüs aşısı  etkinliği Faz 3’e göre  Covid-19 semptomlarını önlemede ilk dozda yüzde 57 ikinci dozdan sonra yüzde 95 olarak karşımıza çıktı. Araştırma aşının koronavirüs hastalığını geçirmeyi önleyip önlemediğini bulamamış olsa da, ilk gelen sonuçlar umut veriyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da dün yaptığı açıklamada BioNTech aşısı için ilk 800 bin dozun 10 gün içinde Türkiye’ye ulaşacağını açıklamıştı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası