Bill Gates’ten büyük şirketleri korkutan açıklama!

Birçok büyük şirket yapay zeka çalışmalarına devam ederken, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’ten de önemli açıklamlar geldi.

Bill Gates’ten büyük şirketleri korkutan açıklama!

Son dönemde özellikle ChatGPT’nin tanıtılması ile birlikte yapay zekanın geldiği nokta da gözler önüne serilmiş oldu. ChatGPT’nin başarısı üzerine birçok şirket de yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Birçok büyük şirket çalışmalarına devam ederken, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’ten de önemli açıklamlar geldi.

Yapay zeka teknolojisi birçok iş alanını tehdit ediyor

Bill Gates, yapay zeka teknolojisi alanında yapılacak çalışmalar ile gelecekte insanlar için belirli görevleri yerine getirebilecek dijital araçların yolunun açılacağına inanıyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanıcı davranışları ise kökten değişebilir.

Bill Gates, yapay zeka asistanlarının gelişmesi ile birlikte kullanıcıların bir daha tarayıcılar üzerinden arama yapmayacağını ve Amazon gibi alışveriş sitelerine giriş yapmayacağına inanıyor. Ünlü iş insanı bu açıklaması ile birlikte başta Google ve Amazon olmak üzere birçok şirketin işleyişinin büyük ölçüde değişebileceğini ifade ediyor.

Yapay zeka teknolojisinin gelecekte çok daha gelişeceğini ifade eden Gates, dijital asistanların bir kişinin ihtiyaçlarını, alışkanlıklarını anlayabileceğini ve okumak için zamanı olmayan şeyleri onun yerine okuyabileceğini de sözlerine ekledi. Bill Gates ancak bu teknoloji için biraz daha zaman gerektiğine inanıyor.

Gates, yapay zeka teknolojisinin uzaydaki yenilikleri hızlandıracağını ve daha gelişmiş ilaç geliştirmeye yol açacağını söyleyerek Bill & Melinda Gates Vakfı’ndaki çalışmaları ile ilgili sağlık çalışmaları hakkında da bilgi verdi. İnsan beyninin iç işleyişi bilim adamları için hala bir gizem olsa da, Microsoft’un kurucu ortağı, insanlığın Alzheimer gibi hastalıkları tedavi etmek için yararlı ilaçlar yaratmaya yaklaştığına inanıyor.

Bill Gates ayrıca yapay zeka teknolojilerinin yükselişi ile beyaz yakalı çalışanların da işlerinden olabilecğini ima etti. Gates bunun yanı sıra şirketler için insan çalışanlardan daha ucuza gelecek olan insansı robotların mavi yakalı çalışanları da büyük ölçüde etkileyeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, yapay zeka teknolojisinin gelişmesi ile dünyada büyük bir değişimin yaşanacağına inanıyor. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası