SonTakip

Dünyanın ilk COVID-19 hapı için acil kullanım onayına başvuruldu!

2 yıla yakın süredir hayatımızda olan COVID-19 salgınıyla mücadelede yeni aşamaya kapı aralandı. Dünyanın ilk oral antiviral Koronavirüs hapı …

Dünyanın ilk COVID-19 hapı için acil kullanım onayına başvuruldu!

2 yıla yakın süredir hayatımızda olan COVID-19 salgınıyla mücadelede yeni aşamaya kapı aralandı. Dünyanın ilk oral antiviral Koronavirüs hapı Molnupiravir için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) acil kullanım yetkisi istendi. ABD merkezli ilaç şirketi Merck tarafından geliştirilen hap, yetki alması durumunda ‘COVID-19 tedavisinde kullanılan ilk oral antiviral ilaç’ olacak.

Şu anda yeni Koronavirüs (SARS-CoV-2) hastalığı ile mücadelenin tek yolu: geliştirilen aşılar. BioNTech&Pfizer tarafından üretilen Comirnaty isimli COVID-19 aşısı, Ağustos ayında FDA’dan tam onay aldı. Acil kullanım yetkisi bulunan diğer aşılar ise henüz ‘tam onay’ aşamasına geçmedi.

Molnupiravir, ölüm ve hastaneye yatış oranını yarıya indiriyor

Merck ve Ridgeback Biotherapeutics ortaklığıyla geliştirilen Molnupiravir hapının Faz-3 klinik denemeleri neticesinde, hafif ve orta şiddette COVID-19 geçirenlerin ölüm ve hastaneye kaldırılma riskini yarı yarıya düşürdüğü açıklandı. Elde edilen olumlu sonuçlar doğrultusunda ilacı vatandaşların kullanımına sunmak üzere FDA’dan acil kullanım yetkisi istendiği belirtildi.

Merck, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne ek olarak dünya çapındaki diğer otoritelerden de yetki almak için çalışmalara başladığını açıkladı. Basın bülteninde yer alan bilgiye göre, şirket yetkiyi almayı başarırsa 2021 yılının sonuna kadar 10 milyon Molnupiravir hapı üretecek. 2022’de ise daha fazla hapı kullanıma sunacak.

Molnupiravir’in tek doz fiyatı tartışma yaratmıştı

Tüm dünya FDA’dan gelecek olumlu veya olumsuz karara gözlerini çevirmişken, Molnupiravir ilacının fiyatı da geçtiğimiz hafta ortaya çıktı. Merck, doz başına 700 dolar (güncel kura göre ortalama 6 bin 300 TL) ücret belirledi. Ayrıca şimdiden 1.7 milyon dozunun satıldığı belirtildi.

Oral antiviral COVID-19 hapı geliştiren tek şirket Merck değil. Pfizer Inc. Eylül ayında yaptığı açıklamada, virüsün tedavisinde kullanılacak ilaç için denemelere başladıklarını açıklamıştı. Ancak bu ilacın fiyatına dair henüz bir bilgi mevcut değil.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası