SonTakip

Baidu, Pekin’de ücretli sürücüsüz taksi hizmeti başlattı

Çin’in popüler arama motoru Baidu, Pazar günü ücretli sürücüsüz taksi hizmetini sundu. Böylece Çin‘deki otonom sürüş operasyonlarını …

Baidu, Pekin’de ücretli sürücüsüz taksi hizmeti başlattı

Çin’in popüler arama motoru Baidu, Pazar günü ücretli sürücüsüz taksi hizmetini sundu. Böylece Çin‘deki otonom sürüş operasyonlarını ticarileştiren ilk şirket oldu.

Baidu’nun Pekin‘deki önceki otonom sürüş gösterilerinde direksiyon başında hiçbir güvenlik sürücüsü oturmamıştı. Yeni sistemde herhangi bir acil durumla başa çıkmak için ön yolcu koltuğuna bir güvenlik elemanı oturtuldu.

Sürücüsüz taksi hizmeti başladı

Baidu sürücüsüz taksi hizmetinde büyük adımlar atmaya devam ediyor. Şu anda yaklaşık 3 kilometrekarelik (1,2 mil kare) bir alanda 10 adede kadar Apollo adındaki robotaksiler halka hizmet veriyor. Batı Pekin’deki Shougang Park‘ta sekiz durakta yolcuları alıp bırakıyor. Her yolculuk 30 yuan (4.60 dolar) tutarındadır ve 18-60 yaş arası yolculara açıktır.

Apollo robotaksilerin hizmet verdiği park bir gezi destinasyonu ve 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için eski bir demir ve çelik fabrikaları bölgesi olarak biliniyor. Burası trafik akışı konusunda yoğun olmasa da belirli dönemlerde turist akınına uğruyor.

Robotaksiler, kırmızı ışıkta geçen yayalar veya fotoğraf çekmek isteyenler için araçların yanına gelen meraklı turistlerle karşılaştığında otomatik olarak frene basıyor. Yapay zeka sektöründe çalışan Kelly Wang ve eşi sorunsuz bir sürüş deneyimi yaşadıklarını söyledi. Wang ayrıca “İnsanlara bunu deneyimlemelerini tavsiye ederim. Güçlü bir teknoloji duygusu var. Çünkü sürücü koltuğunda kimse yok” dedi.

Robotaksiler için Apollo Go mobil uygulaması

Yolcular bu hizmet için özel olarak tasarlanmış Apollo Go adlı bir uygulamada robotaksi hizmetini çağırabilir. Taksi geldiğinde, yolcuların binmeden önce kimliklerini teyit ettirmeleri gerekiyor. Taksi, yolcuların emniyet kemerlerini taktığını algıladıktan sonra hareket etmeye başlıyor.

Bu hizmetten yararlanan Amy Li adındaki bir yolcu otonom sürüş konusunda hâlâ endişeleri olduğunu söyledi. Çünkü yolda sürüş davranışı karmaşık olduğunu ve buna taksinin tepkisinin değişkenlik gösterdiğini söyledi.

Arama motorlarıyla tanınan Baidu, geçen yıldan beri açık yolda otonom sürüşü test ediyor. Şirket yaptığı basın açıklamasında, Apollo Go robotaksi hizmetinin Çin genelinde üç şehirde 210 binden fazla yolcu taşıdığını ve önümüzdeki üç yıl içinde 30 şehre yayılmayı hedeflediğini bildirdi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası