Artık daha güvenli: Yeni Apple güncellemeleri ile gelen gizlilik özellikleri!

WWDC Konferansı sonrası yeni güncellemeler Apple cihazlara geldi! Peki Apple bu güncellemeler ile hangi yeni gizlilik özelliklerini getirdi?

Artık daha güvenli: Yeni Apple güncellemeleri ile gelen gizlilik özellikleri!

Apple geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı WWDC Konferansı’nda yepyeni Apple sürümlerini tanıttı. iOS, iPadOS, tvOS gibi yazılımların yeni sürümlerinin yayınlanmasının ardından yeni gizlilik özellikleri de Apple cihazlarına geldi. Peki bu yeni Apple gizlilik özellikleri neler? İşte detaylar…

Apple cihazlarına gelen yeni gizlilik özellikleri!

Apple cihazlarına gelen yeni sürümler ile artık daha güvenliler. İşte en yeni gizlilik özellikleri…

1- Safaride yer alan özel tarama modu artık daha iyi!

Safaride yer alan özel tarama modu artık daha güvenilir. Apple cihazınızda açtığınız özel safari modunu kapatmadan cihazı kitlemeniz halinde safari kendini otomatik olarak kapatacak. Bu sayede meraklı gözlerin sizin için özel olan içerikleri görmesi engellenecek.

2- Safari, mail, mesajlar artık daha gizli!

Birçok web sitesi mail ve mesajlara eklenen linklerdeki çerezler yardımıyla sizin tüm hareketlerinizi izler. Ancak Apple artık bunun önüne geçiyor. Özellikle maillerinize ve mesajlarınız ile birlikte gelen linkler aracılığıyla izlenmenizi tamamen engelliyor. Apple bu konuda artık eskisinden daha da katı.

3- Uygulama gizlilik izinlerinde iyileştirme!

Apple gizlilik izinleri kapsamında, App Store’dan indirdiğiniz 3. taraf uygulamalarının sizi takip edip etmeyeceğine karar vermenizi istiyor. Önceden bu izinlerde hangi verilerinize tam olarak erişileceğini belirtmiyordu. Ancak gelen son güncellemelerin ardından Apple bu verilerin neler olduğunu da detaylı olarak sizinle paylaşacak.

4- Müstehcen içeriğe karşı tam koruma!

iOS zaten, mesajlar uygulamasında çıplaklık içeren fotoğraflar gönderip alırken çocukları uyaran İletişim Güvenliği adlı bir özelliğe sahip. Bu özelliğin kapsamı daha da genişliyor. Yeni işletim sistemi ayrıca AirDrop, FaceTime video mesajları, Telefon uygulaması (iletişim posterleri için) ve fotoğraf seçicide görsel ve video alış-verişi sırasında çocukları çıplaklıktan tam olarak koruyacak.

5- Yeni takvim girişi özellikleri!

Apple cihazlardaki takvim uygulamasına dışarıdan birileri etkinlik kaydı oluşturabilir. Ancak artık bu kayıtları oluşturan kişiler takviminizde yer alan diğer etkinlik bilgilerini göremeyecek. Ayrıca takvime bir etkinlik kaydıymış gibi eklenen reklam içeriklerinin de önüne geçilmiş olacak.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası