SonTakip

Apple’dan Google’a engel: IP adresine erişemeyecek

iOS 14.5 için ilk beta bu ayın başında piyasaya sürüldü. Güncelemenin en önemli özelliği ise iPhone’unuzun kilidini bir yüz maskesi takarken …

Apple’dan Google’a engel: IP adresine erişemeyecek

iOS 14.5 için ilk beta bu ayın başında piyasaya sürüldü. Güncelemenin en önemli özelliği ise iPhone’unuzun kilidini bir yüz maskesi takarken Apple Watch ile açabilmek olarak öne çıkıyor.

Ancak iOS 14.5 ile gelen önemli bir özellik daha keşfedildi. Apple, kilit özelliğine ek olarak yeni sürümde  gizliliği de odaklanıyor. Bu özellik ile Google, IP adresinize erişim sağlayamayacak.

iOS 14.5 ile Google’a engel

iOS ve iPadOS‘taki Safari, ziyaret ettiğiniz sitenin şifrelerinizi veya kredi kartı numaralarınızı çalabilecek şüpheli bir web sitesi olması durumunda sizi uyaran “Sahte Web Sitesi Uyarısı” adlı bir özelliğe sahip

Apple’ın web sitesinde açıkladığı gibi, bu özelliğin çalışması için, “Safari, web sitesi adresinden hesaplanan bilgileri web sitesinin sahte olup olmadığını kontrol etmek için Google Güvenli Tarama’ya gönderebilir”. 

Google, hangi siteyi ziyaret etmeye çalıştığınızı bilmese de, bu işlem sırasında IP adresinizi toplayabiliyor. Ancak Safari, “bilgi sızıntısı riskini sınırlamak için hizmeti Apple sunucuları aracılığıyla proxy” edeceğinden dolayı iOS 14.5′ten itibaren bu artık mümkün olmayacak.

Apple’da WebKit mühendisliği başkanı Maciej Kujalowicz, geçen hafta güncellemeyle ilgili bir makaleye yanıt veren tweet ile özelliği doğruladı:

Apple, iOS 14.5 ile iPhone ve iPad kullanıcılarına değerli güncellemeler sunmaya hazırlanıyor. Ek olarak bu özelliklerin şu an beta aşamasında olduğunu ve son kullanıcı ile yakın bir tarihte buluşacağını belirtelim.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası