SonTakip

Apple’dan VR oyun kumandası patenti: iPhone

Apple, yılan hikayesine dönen VR başlık için yeni bir patent aldı. Bu patente bakılırsa Apple kendi VR başlığı dışında da bu teknolojiye göz …

Apple’dan VR oyun kumandası patenti: iPhone

Apple, yılan hikayesine dönen VR başlık için yeni bir patent aldı. Bu patente bakılırsa Apple kendi VR başlığı dışında da bu teknolojiye göz kırpmaya başladı. Henüz VR/AR teknolojilerini bir araya getirecek başlık hakkında yeni bir haber yok. Bu yeni Apple VR patenti ise merkezine iPhone modellerini alıyor. Buna göre gelecek yılarda iPhone, oyun kumandası olarak karşımıza çıkabilir.

Apple, VR oyun kumandası olarak iPhone kullanabilir

Teknoloji devi ortaya çıkan yeni bir patente göre VR başlık teknolojisi üzerine yatırım yapmaya devam ediyor. Bu patent direkt olarak Apple’ın geliştirdiği VR başlık ile ilgili olmasa da firmanın bu teknolojiyi nasıl kullanacağına dair ipuçları taşıyor.

Patentte, VR başlıklar için iPhone modellerinin gamepad yani oyun kumandası olarak kullanmayı içeriyor. Bu patentin önemi ise Apple’ın VR temelli oyunları iOS dünyasına taşımayı planlama ihtimali. Her ne kadar Apple her patenti hayata geçirmemiş olsa da bu patent, VR oyunlar için mobil tarafta önemli bir adım.


Apple, VR başlıklar için iPhone modellerini oyun kumandası olarak kullanabilir.

VR başlıklar oyun deneyimi açısından rakipsiz olsa da, kumanda anlamında henüz oyuncuların alışabildikleri kumandalara sahip değiller. Apple, bu patentle birlikte VR başlıkların anlık konum bilgisi elde etme sorununa iPhone oyun kumandası ile çözüm getirmiş oluyor.

Apple’ın kendi geliştirdiği oyun kumandasının VR başlıklarda karşımıza çıkan yüksek fiyatları aşağı indirmesi ise pek ihtimal dahilinde görülmüyor. Ancak iPhone’unn kumanda olarak kullanılması, bu başlığın kutu içeriğinde kumanda olmamasına neden olabilir. Bu da en azından HTC Vive ve Oculus Rift gibi modeller karşısında tutunmasını sağlama ihtimali de var.

Apple, uzun süredir bir VR başlık geliştirmenin peşinde. Şimdiye kadar başlığın fiziksel bir sızıntısı ortaya çıkmadı. Ancak daha önce ortaya çıkan patentlerle bazı önemli bilgiler ortaya çıktı. Buna göre Apple, VR ve AR teknolojisini bu başlıkta bir araya getirecek. Bu başlıkla ilgili elimizde yer alan tek bilgi ise Apple’ın aldığı patentten ibaret.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası