Apple’dan 2 müjde! iPadOS 16.1 ve macOS Ventura kapıda

Apple, bugün sessiz sedasız bir şekilde özel bir lansman düzenlemeden yalnızca basın bülteni aracılığı ile yeni iPad Pro serisini, 10 …

Apple’dan 2 müjde! iPadOS 16.1 ve macOS Ventura kapıda

Apple, bugün sessiz sedasız bir şekilde özel bir lansman düzenlemeden yalnızca basın bülteni aracılığı ile yeni iPad Pro serisini, 10. nesil iPad’i ve Apple TV 4K’yı tanıttı. Şimdi ise iPadOS 16.1 ve macOS Ventura çıkış tarihi beli oldu.

iPadOS 16.1 ve macOS Ventura çıkış tarihi: 24 Ekim! Neler geliyor?

Apple, yeni iPad modellerini satışa sunduktan sonra sıradaki yazılım güncellemesi olarak iPadOS 16.1 ve macOS Ventura çıkış tarihi için 24 Ekim’i işaret etti. Peki bu işletim sistemlerine gelen yeni güncellemeler ile neler vadediyor?

İlk olarak iPadOS 16.1 ile gelecek yeniliklere bakalım. Apple’ın, Mail ile Safari güncellemeleri, Hava Durumu uygulaması ve Home uygulaması için yeni bir tasarım getirmesi bekleniyor. Yani oldukça kapsamlı bir değişiklik olacak.

Tabii bazı yenilikler de mevcut. Bunların içerisinde kullanıcıların en çok beklediği şüphesiz ki Stage Manager. Zira bu yeni özellik artık uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenleyecek. Bu da görevler ve sayfalar arası geçişi kolaylaştıracak.

Hatta kullanıcıların bir iPad ile ilk kez tek bir alan içerisinde farklı boyutlarda pencereler oluşturması, bunları dilediği gibi yanlardan sürükleyip bırakması veya uygulama grupları oluşturması sağlanacak. Tabii bu kadar değil.

Tabletler üzerinde son gönderilen iMessage’ları düzenleme veya geri alma özelliği de geldi. Ayrıca yakın zamanda silinen mesajları kurtarabilecek ve konuşmaları dilediğiniz gibi okundu veya okunmadı olarak işaretleyebileceksiniz.

macOS Ventura’da da bazı yenilikler mevcut. Bunların başında yine Stage Manager geliyor. Fakat alışageldiğimizin dışında yeni bir Saat, Hava Durumu uygulaması ve Mesajlar ile Safari gibi birçok uygulamada ek güncellemeler bulunuyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası