Android, hırsızların cirit attığı ülkeye yeni bir özellik sundu!

Android 15’le gelen Hırsızlık Algılama özelliği hırsızlığın en çok yaşandığı Brezilya’da test edilmeye başladı. Peki özellik nasıl çalışıyor?

Android, hırsızların cirit attığı ülkeye yeni bir özellik sundu!

Google, Android 15 ile yeni Hırsızlık Algılama özelliğini test etmeye başladı. Bu yeni özellik, Mayıs ayında düzenlenen I/O geliştirici konferansında duyurulmuştu ve şimdilik ilk olarak Brezilya’da test ediliyor. Brezilya, akıllı telefon hırsızlığının yaygın olduğu bir ülke olarak özellikle seçildi. Bu yaz Brezilya’ya tatile gitmeyi düşünüyorsanız, bu özelliği denemek için siz de kaydolabilirsiniz. İşte detaylar…

Android yeni Hırsızlık Algılama özelliğini test ediyor

Hırsızlık Algılama Kilidi olarak adlandırılan bu yeni özellik, yapay zeka kullanarak belirli hareketlerin hırsızlık girişimi olup olmadığını tespit edebiliyor. Telefonun ani ve sarsıntılı hareketlerinden şüphelenirse, hırsızlık girişimi olduğunu anlayacak. Ayrıca, cihazın farklı bir ağda kullanılmaya çalışılması ya da sık kullanılan bir ağdan uzun süre uzak kalması gibi durumlarda da devreye girecek.

Bu otomatik hırsızlık algılama özelliği, Android 15’in gizlilik ve güvenlik iyileştirmelerinin bir parçası olarak tanıtıldı. Ayrıca, “özel alan” adı verilen ve hassas uygulamaları ve verileri saklayan şifre korumalı bir kasa da bulunuyor. Hırsızlık algılama özelliği, eski Android sürümlerine de geri uyarlanacak.

Brezilya’daki Android kullanıcıları, sadece yeni özelliğini denemekle kalmayacak, aynı zamanda işletmelere ulaşmak için yeni yollar da bulacaklar. Örneğin, arama listelerinde yer alan bir düğmeye dokunarak WhatsApp üzerinden doğrudan işletmelere mesaj gönderebilecekler. Ayrıca, doktorlar ve güzellik uzmanları gibi yerel işletmelerle doğrudan arama sonuçlarından randevu ayarlayabilecekler.

Google’ın bu yeni özelliği, kullanıcıların güvenliğini artırmak için atılan önemli bir adım olarak görülüyor. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası