Android 15 çıkış tarihi belli oldu! İşte detaylar

Google, Android 15 ile ilgili yol haritasını paylaştı. İşte Android 15 çıkış tarihi ve kilit özellikleri…

Android 15 çıkış tarihi belli oldu! İşte detaylar

Vanilla Ice Cream kod adıyla bilinen Android 15, Pixel modelleri için geliştirici beta sürümü olarak yayınlandı. Google, Android 15 ile ilgili yol haritasını paylaştı. İşte Android 15 çıkış tarihi…

Android 15 çıkış tarihi belli oldu

Google, her sürümde olduğu gibi Android 15 sürümünde de 3 aşamadan oluşan bir takvim yayınladı. İlk olarak geliştiriciler için yayınlanan Android 15, Geliştirici Beta 2 sürümünden sonra son kullanıcıya sunulacak Beta sürecine girecek.

İlk olarak Pixel modelleri için yayınlanan Geliştirici Beta 1 sürümü, mart ayında gelecek güncellemeyle yerini Geliştirici Beta 2’ye bırakacak. Özellikle geliştiriciler için yayınlanan beta programlarında işletim sistemlerinin stabil olmadığını belirtmekte fayda var.

Nisan ayında başlayacak beta süreciyle Android 15, son kullanıcıların da indirip test edebileceği hale gelecek. Temmuz ayında yayınlanacak Beta 4 güncellemesiyle birlikte Android 15’in beta programı sona erecek.

Android 15 güncellemesiyle birlikte gelecek bazı yenilikler ise şunlar:

  • Geliştirici Üretkenliği: NIO arabellekleri, akışlar, güvenlik ve daha fazlası ile ilgili yaşam kalitesi iyileştirmeleri dahil olmak üzere OpenJDK API’lerinde sürekli güncellemeler.
  • Gelişmiş uygulama uyumluluğu: Uygulamaların farklı Android sürümleri ve cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamaya yönelik geliştirmeler.
  • Android’de Özel Korumalı Alan: Android 15, Android’deki Özel Korumalı Alanın en son sürümünü dahil ederek Android AD Hizmetlerini uzantı düzeyini 10’a çıkarıyor.
  • Dosya bütünlüğü: Android 15’in FileIntegrityManager’ı, Linux çekirdeğindeki fs-verity özelliğinin gücünden yararlanan yeni API’ler içerir. Fs-verity ile dosyalar özel kriptografik imzalarla korunabilir, bu da onların kurcalanmadığından veya bozulmadığından emin olmanıza yardımcı olur. Bu, uygulamanızın işlevselliğini veya verilerini tehlikeye atabilecek olası kötü amaçlı yazılımlara veya yetkisiz dosya değişikliklerine karşı koruma sağlayarak gelişmiş güvenlik sağlar.
  • Gizlilik ve güvenlik: Gelişmiş kullanıcı gizliliği ve uygulama güvenliği için yeni API’ler ve geliştirmeler.
  • Performans: Uygulamalarda ve oyunlarda daha iyi performans optimizasyonu için geliştirilmiş Android Dynamic Performance Framework.
  • Kullanılabilirlik: Başlangıçta yalnızca Google Pixel cihazları için, daha sonra diğer cihazlar için başka güncellemeler ve sürümler planlanmaktadır.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası