ABD’den Türkiye’ye saçma S-400 teklifi!

ABD saçma bir S-400 teklifi ile yine gündemde. Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya sevk etmesi isteniyor. İşte detaylar…

ABD’den Türkiye’ye saçma S-400 teklifi!

Bir süredir Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında devam eden S-400 tartışmalarında olay yeni bir boyut daha kazandı. Anlaşma sağlanamayan konu hakkında Amerika Birleşik Devletleri “ilginç ve saçma” olarak adlandırılan yeni tekliflerde bulundu. İşte ABD ve S-400 kriziyle ilgili yeni detaylar…

ABD: S-400’leri Ukrayna’ya verin!

Habertürk’ün haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD’nin Türkiye’ye yönelik S-400 açıklamasını ilk kez paylaştı. Bu açıklamaya göre Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 Hava Savunma Sistemlerinin Ukrayna’ya sevk edilmesini talep etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla alakalı olarak “S-400’ün kontrolünü bize verin, biz inceleyelim. Kontrolünü başka yere verir gibi, doğrudan bizim egemenliğimizi ilgilendiren tekliflerde bulunuldu. Nerede kaldı bizim bağımsızlığımız, egemenliğimiz?” yönünde açıklamalar yaptı. Ayrıca Türkiye’nin bu teklifi redettiğini belirtti.

F-35 istemiyoruz!

S-400 ile ilgili açıklamalarının ardından F-35 konusuna da değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili olarak F-35 savaş uçaklarını istemediğimizi, kendi uçaklarımızı üretebildiğini bu yüzden Türkiye’nin parasının geri ödenmesini istediklerini belirtti. Ayrıca F-16 satın almak istediğimizi ancak Kongre’de konuyla ilgili olarak da sessizliğin bozulmadığını belirtti.

Türkiye 1995 yılından itibaren F-35 programına ortaktı. İlk etapta 30 uçak sipariş eden Türkiye gelecek yıllarda sayının 100’e tamamlanması ile Türk Hava Kuvvetleri’nde bir F-35 filosu kurmak istiyordu. Ancak Türkiye bir hava savunma sistemine ihtiyaç duymasıyla Rusya ile S-400 anlaşması imzaladı.

Bu anlaşmanın ardından NATO ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’yi bir tehdit olarak görerek 21 Nisan 2021 tarihinde ülkemizi F-35 programı kapsamından çıkardı. Türkiye bu program için toplamda 1.5 milyar dolar ödedi. Konuyla ilgili paranın geri ödenmesini isteyen Türkiye’nin bu çabaları da cevapsız kaldı.

Konuyla ilgili olarak Amerika sürekli yeni tekliflerle geliyor. İlk etapta paranın geri ödemesi yapılacaktı ardından bu F-16 satışı olarak değişti. F-16 satışı da yapmayan ABD şimdiyse S-400’leri almayın biz sizin uçaklarınızı verelim şeklinde bir yol izliyor. Ancak bu durumun yaşanmaması için de Türkiye MMU adlı çok gizli bir proje ile Türkiye’nin F-22 tipinde KAAN savaş uçağını üretti. Konuyla ilgili müzakerelerin bir süre daha süreceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası