6 ay ve 6 bin km kısıtlaması 1 Ocak 2025’e kadar bir kez daha uzatıldı

Ticaret Bakanlığı, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla, ‘6 ay ve 6 bin kuralı’ olarak bilinen yasanın devam edeceğini duyurdu.

6 ay ve 6 bin km kısıtlaması 1 Ocak 2025’e kadar bir kez daha uzatıldı

Ticaret Bakanlığı tarafından ilk olarak 2022 yılının eylül ayında hayata geçirilen ve sıfır araçların ikinci ele düşürülerek daha yüksek fiyatlara satılmasının önüne geçmeyi planlayan, ‘6 + 6 yasası’ olarak da bilinen ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ kuralı bir kez daha uzatıldı. Düzenleme, 1 Ocak 2025 tarihine kadar geçerliliğini korumaya devam edecek.

6 ay ve 6 bin km yasası fırsatçılığın önüne geçmeyi planlıyor

İlk olarak 2022 yılının Eylül ayında yürürlüğe girern ve ticari amaçlı otomobil alıp satan kişi veya kurumların önüne geçilmesini planlayan yasa bir kez daha uzatıldı. Kur fiyatlarının artmasının fırsat bilinmesi ve stok sorunlarından faydalanarak araçların resmi satış fiyatından çok daha fazla fiyatlara satılmasının önüne geçmeyi planlayan yasa, Ticaret Bakanlığı tarafından 6 ay daha yürürlükte tutulacak.

Ticaret Bakanlığı, yaptığı açıklamada, düzenleme yürürlüğe girdiğinden beri otomobil yetkili bayisi ile oto galerilere yaklaşık 52 milyon TL, ilan kısıtına aykırı hareket edenlere ise toplamda 90 milyon TL’lik ceza uygulandığını açıkladı.

Yeni dönemde rekabet kurallarının ihlal edilmemesi ve tüketici mağduriyetlerinin yaşanmaması için ilgili düzenlemenin 6 ay daha devam edeceğini açıklayan bakanlık, kanuna aykırı satışlarrın Noterlik tarafından tespit edilip engelleneceği hususunda kamuoyunu uyardı.

Bu anlamda yapılan bu uzatma işlemi için herhangi bir kısıt veya sınır bulunmadığını belirtmemiz gerek. Yasa ilk duyurulduğunda, Ticaret Bakanlığı’nın yasayı dilediği süre periyotlarında, tekrardan 6 ay süreyle uzatma hakkı ve yetkisi bulunuyor. 2024’ün son günlerine girerken, yasanın yürürlükte kalıp kalmayacağını beraber göreceğiz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası