Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

WhatsApp ne kadar güvenli?

Facebook skandalından sonra, Facebook’un yan şirketi olan WhatsApp için şüpheler artmaya devam ediyor. Peki, WhatsApp güvenli mi? İşte bu önemli sorunun cevabı sonunda verildi.

  • 23 Nisan 2018
  • 128 kez görüntülendi.
WhatsApp ne kadar güvenli?

Facebook skandalının patlak vermesinin ardından herkes için aynı soru gündeme geldi; Facebook yan kuruluşu olan WhatsApp güvenli mi? İşte bu soru direkt olarak şirket tarafından yanıtlandı. Cevap sizi tatmin eder mi bilmiyoruz ama bu konuda bir açıklama yapılması, verilerimizin güvenliğinden şüphe duyduğumuz günümüzde, oldukça önemli.

WhatsApp güvenli mi yoksa kullanıcı verileri paylaşılıyor mu?

Öncelikle biz ne dersek diyelim değişmeyecek bazı şeyler var. Bunlardan ilki, WhatsApp’ın dünya çapında en çok kullanılan ve en çok güvenilen mesajlaşma uygulaması olması. Akıllı telefonların net demirbaş uygulamalarından biri olmasının yanı sıra, her gün milyarlarca veri WhatsApp‘ta dönüp, duruyor. Biz de sizler için bu durumu mercek altına alıyoruz. İyi seyirler!

Ama yaşanan bu olayların ardıdından eleştirmenler ve analistler arasından yükselen seslerse herkesi şüpheye düşürmeye yetti. Söylenenlere göre, tam 200 milyon WhatsApp kullanıcısı güvende değildi. Ünlü analist ve eleştirmen Vivek Wadhwa konu hakkında şöyle bir yorumda bulundu:

“Evet, uygulama içerisinde kullanıcıdan kullanıcıya olan iletişim için ciddi bir koruma sağlanıyor. İletişiminiz tamamen güvenli ama aynı şey medya verileriniz, aramalarınız ve diğer her şey bilgi için firma tarafından toplanıyor.”

Şirket adına konuşan bir konuşmacı ise şöyle diyor: “WhatsApp uygulamasını kullanan ve birbiriyle iletişim kuran insanlardan asgari ölçüde bilgi topluyoruz. Mesaj attığınız aile bireyleri veya arkadaşlarınızın peşine düşmüyoruz.”

Açıkçası burada önemli bir sorun var gibi görünüyor. Bir taraftan yazışmalarımız güvenli ama diğer tarafta “asgari” ölçüde toplanan bilgi olayı var. Burada asgari tanımı oldukça ucu açık görünüyor. Üstelik Wadhwa’nın söylediğine göre diğer her şey şirket tarafından toplanıyor. İleride ne olacağını bekleyip, beraber göreceğiz.

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/whatsapp-ne-kadar-guvenli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
Azim Güvenlik