Hubble Uzay Teleskobu cihazı internette satışa çıkarıldı

  • 27 Ocak 2020
  • 128 kez görüntülendi.
Hubble Uzay Teleskobu cihazı internette satışa çıkarıldı

Nisan 1990’da Discovery uzay mekiği ile Dünya etrafındaki yörüngesine taşınan Hubble Uzay Teleskobu eski güç kaynağı test cihazı satılıyor. eBay üzerinden satışa çıkarılan cihazın fiyatı 75.000 dolar.

Uzay tarihinin bir parçası olarak kayıtlara geçen cihaz, yıllardır uzayda hizmet veren Hubble‘ın güç sistemlerini fırlatmadan önce test etmek için kullanıldı. Söz konusu sistemi sipariş vermek isteyenler, kargo ücreti olarak 1.500 dolar ödemek zorunda.

Dünya uzay çöplüğü tehdidinden kurtulacak

Uzay, binlerce roket ve uyduyu barındırıyor. Uzay çöplüğü sorunu da önümüzde duruyor. ABD’li şirket, bir yöntem geliştirdi: Dünya uzay çöpleri tehdidinden kurtulacak.

Hubble Uzay Teleskobu cihazı satışa çıkarıldı

75 bin dolar fiyat biçilen devasa cihazda iki CRT (Katot Işını Tüpü), altı HP güç kaynağı ve çok miktarda elle sarılmış kablo yer alıyor. Hubble’ın önemli bir tamamlayıcısı olan cihaz, tarihi görüntüsüyle ortaya çıktığı dönemi anımsatıyor.

Yaklaşık 215 santimetre uzunluğunda olan sistemin ağırlığı 360 kilogram civarında. Dolayısıyla evinizde yer veremeyeceğiniz büyüklükte bir alanı kaplıyor. Bu arada 2021’de fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskobu, Hubble’ın yerini alacak.

Hubble Uzay Teleskobu’nun, yaptığı keşiflerle evren algımızı yeniden şekillendirdiğini de not düşelim.

Astronotlar uzayda kurabiye pişirdi! İşte sonuç

Bilim insanları, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir ilke daha imza attı. İstasyonda görevli astronotlar uzayda kurabiye pişirdi. Kurabiyeler Dünya’ya gönderildi.

https://shiftdelete.net/hubble-uzay-teleskobu-guc-sistemi-satista-fiyati

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri