YouTube kanalı nasıl açılır? Nelere dikkat edilmeli?

Günümüzde içerik üreticiliği popüler meslek haline geldi. Birçok kişi YouTube, Twitch ve TikTok gibi platformlarda içerik üreterek para kazanıyor …

YouTube kanalı nasıl açılır? Nelere dikkat edilmeli?

Günümüzde içerik üreticiliği popüler meslek haline geldi. Birçok kişi YouTube, Twitch ve TikTok gibi platformlarda içerik üreterek para kazanıyor. Bu makalemizde “YouTube kanalı nasıl açılır?” ve “YouTube kanalı açarken nelere dikkat edilmeli?” sorularına cevap vereceğiz.

YouTube kanalı nasıl açılır?

Öncelikle YouTube kanalı açabilmek için Google hesabı açmalısınız. Dilerseniz mevcut Yahoo, Yandex veya Microsoft gibi diğer e-posta sağlayıcıları üzerinden oluşturduğunuz e-posta adresiyle de kayıt olabilirsiniz.

Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra sağ kısımda isminizin yanında yer alan Google Uygulamaları butonuna tıklayın. Listede bulunan YouTube logosuna tıkladığınızda hesabınızla YouTube’a giriş yaparsınız.

YouTube hesabınıza giriş yaptıktan sonra Kanal oluştur sekmesine tıklayın. Ardından karşınıza çıkan ekranda Başlayın butonuna tıklayarak işleme devam edin. Oluşturmak istediğiniz kanal ismine bağlı olarak Kendi adınızı kullanın veya Özel bir ad kullanın seçeneklerinden birini seçerek bir sonraki adıma geçin.

Gerekli işlemleri tamamladıktan sonra sistem sizi YouTube Studio sekmesine yönlendirecek. Ardından oluşturduğunuz profil resmi, profil açıklaması ve sosyal medya hesapları alanlarını doldurduktan sonra Kaydet ve Ayarla butonuna basın. Bu aşamada Sonra belirle seçeneğine tıklayarak kanal bilgilerinizi boş bırakabilirsiniz.

Karşınıza çıkan ekranda Kanalı Özelleştir veya Kanala Video Yükle butonuna tıklayarak kontrol paneline erişebilirsiniz. Kanalınız hakkında detaylı bilgi almak için kontrol panelinde yer alan Analytics sekmesine tıklayın. Analytics sekmesi, yüklediğiniz videolar ile ilgili istatistikleri inceleme imkanı sunar.

Kanalınızın profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, açıklama ve sosyal medya linkleri gibi alanlarını değiştirmek için Özelleştirme sekmesine tıklayın. Yapmak istediğiniz işlemler bittiğinde sağ üstte bulunan Yayınla butonuna tıklayarak değişikliklerinizi kaydedin.

YouTube kanalı açarken nelere dikkat edilmeli?

YouTube kanalı açarken oluşturacağınız kanal ismi hakaret, küfür ve 18+ kelime içermemelidir. Kanalınızın daha fazla kişiye hitap etmesi için kanal ismi ve kanal açıklaması konusunda titiz davranmalısınız.

YouTube kanalı açarken para kazanma özelliği için mail hesabı ile kimlik bilgileri ve banka hesabının uyuşması gerekir.

Kanal oluşturma esnasında karşınıza ne tür kanal oluşturacağınız ile ilgili soru çıkacak. Herhangi bir oluşum veya marka adına kanal oluşturmak için Özel bir ad kullanın sekmesini seçmelisiniz.

YouTube’dan elde edeceğiniz geliri hesabınıza aktarabilmek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Gmail’e kayıt olduğunuz isim soyisim ile banka hesabınızdaki kimlik bilgilerinin uyuşması önemlidir. Bu sebepten dolayı kanal oluştururken sahte isim kullanmamalısınız.

YouTube hesabı büyütme

Kanal açmak işlemleriniz arasında en kolayı. Bundan sonrası tamamen sizin çalışma azminiz ve algoritmaları okuma becerinize kalıyor. Youtube kanalını büyütmek için bu iki maddeye dikkat etmeniz şart. Yeterince kararlı ve donanım olduğunuzu düşünüyorsanız bir sonraki adımda, artık ne anlatmak istediğinizi bilmeniz gerekiyor.

YouTube içerik türü önemli

Bu sizin hangi türde videolar üreteceğiniz üzerine bir ara başlık. Oyun, bilim ve teknolojivLog ve daha birçok dalda içerikler üretebilir ve bunları paylaşabilirsiniz. Farklı farklı türde videolar hazırlayacak olsanız da, kanalınızın bir duruşu olması şart. O yüzden önceliğiniz ana konsept hatlarınızı çizmek olacaktır. Böylece kitlenizi oluşturma ve onları elinizde tutma noktasında büyük avantaj sağlarsınız. “YouTube kanalı açmak istiyorum.” diyen herkesin öncelikli olarak bu maddeye dikkat etmesi gerekiyor.

Bir Youtube yayın programı belirleyin!

Platform üzerindeki ünlü kanalları incelediğinizde genellikle bir video vaadi görürsünüz. Her hafta bir video, her gün iki video, her Cuma ve Pazar 19:00‘da yeni video gibi kanal sloganlarının bir amacı vardır. Kitleniz sizi ne zaman göreceğini bilirse, onlara ulaşmanız çok daha kolay olur. Bu yüzden kendinize bir yayın çizelgesi belirleyin ve bunun dışına çıkmamaya özen gösterin.

Kendinize YouTube hedefleri koyun

Daha ilk videonuzla beraber milyonlara ulaşmanız için çok büyük bir şansa ihtiyacınız var. Bu yüzden küçük ve emin adımlarla ilerlemeniz gerekiyor. İnsanların sizi fark etmesi ve içeriklerinizle ilgi göstermesi için belli bir zaman gerekecektir. Bunu asla aklınızdan çıkartmayın. Kendinize abone hedefleri, izlenme hedefleri koyun. Bu işlemi düzene oturtup, analitik veriler üzerinden değişimleri yakinen takip edin.

Youtube para kazanma!

İçeriklerinizin belli bir seviyeye ulaşması durumda Google sizin hesabınızı onaylar ve videolarınızdan gelir elde etmeye başlarsınız. YouTube, 2018 öncesinde Google AdSense etiketi için toplamda 10 bin izleme şartı istiyordu. Bu izlenme rakamından sonra videolarınıza reklam ekleyebiliyor ve içeriklerinizi paraya dönüştürebiliyordunuz. Google kural değişikliğine giderek bu durumu değiştirdi.

20 Şubat 2018 itibariyle artık YouTube para kazanma şartları şu şekilde

  • Son 12 ay içinde toplam 4 bin saat video izletmiş olmalısınız.
  • En az 1000 aboneniz bulunması gerekiyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası