YouTube, ‘deepfake’ videolarla ilgili son kararını verdi!

Ünlü video paylaşım platformu YouTube, deepfake videolar yayınlayan kanallar ve videoları ile ilgili kararını açıkladı.

YouTube, ‘deepfake’ videolarla ilgili son kararını verdi!

YouTube, son dönemde artan yapay zeka teknolojileriyle üretilen sahte içerikler konusunda yeni bir adım attı. Platform, kullanıcıların şikayetleri doğrultusunda bu tür içerikleri kaldıracağını resmen duyurdu. Platforma yüklenen herhangi bir ‘deepfake’ içerikli video, şikayetin ardından en geç 48 saat içerisinde kaldırılacak ve yükleyen kanala ceza verilecek.

YouTube, deepfake videolara savaş açtı

YouTube, deepfake teknolojisinin hızla ilerliyor olması ve sahte videoların yaygınlaşması üzerine yeni bir karar aldı. Özellikle ünlülerin ve politikacıların sahte görüntülerinin üretilmesi sonrası alınan bu kararla, gelen şikayetler anında değerlendirmeye alınarak yapay zeka üretimi olduğu tespit edilen içerikler kaldırılacak.

Bu anlamda eğer bir kullanıcı, ‘deepfake’ içerikli bir video yayınlıyorsa, bunu hem YouTube’a hem de açıklamalar kısmında takipçilere belirtmek zorunda. Eğer bu bilgi paylaşılmıyorsa, video en kısa sürede yayından kaldırılacak.

YouTube’un bu kararı, dijital platformlarda giderek artan dezenformasyon ve yanlış bilgi yayılımına karşı atılan önemli bir adım olarak görülüyor. Ancak, yapay zeka teknolojilerinin hızlı gelişimi karşısında bu tür önlemlerin ne kadar etkili olacağı tartışma konusu.

Bu anlamda, YouTube’un bu yeni politikası, kullanıcıların güvenilir içeriğe erişimini sağlamayı ve platform üzerindeki sahte içeriklerin yayılmasını engellemeyi amaçlıyor. Bu gelişme, diğer sosyal medya platformlarının da benzer önlemler alması yolunda önemli bir adım olarak görülüyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası