YouTube, 7 milyon hesabı kaldırdı! İşte nedeni

Bugün YouTube, Snapchat ve TikTok temsilcileri ABD’de milletvekilleri ile görüşüyor. Söz konusu görüşmenin nedeni, sosyal medya platformlarında …

YouTube, 7 milyon hesabı kaldırdı! İşte nedeni

Bugün YouTube, Snapchat ve TikTok temsilcileri ABD’de milletvekilleri ile görüşüyor. Söz konusu görüşmenin nedeni, sosyal medya platformlarında tüketicinin korunması, ürün güvenliği ve veri güvenliği. Bu görüşme yaşanmadan hemen önce video içerik sitesi, 7 milyon hesabı kaldırdığını belirtti. Bu arada, YouTube’un toplam 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor.

İşte YouTube’un bu hesapları kaldırma nedeni…

YouTube, çocuk kullanıcıları tespit etti

YouTube’un devlet işleri ve kamu politikasından sorumlu başkan yardımcısı Leslie Miller, bugün ABD Kongresi’nde ter dökecek. Milletvekillerinin özellikle veri güvenliği ve çocuklara ilişkin yayınlarla ilgili zorlu sorularıyla karşılaşacak olan platformlar, hazırlıklarının tamamladı.

YouTube, bu yılın ilk dokuz ayında küçük çocuklara ve ergenlere ait olduğunu belirlediği 7 milyon hesabı kaldırdı. Ayrıca bu kaldırma işlemlerinin 3 milyonu üçüncü çeyrekte gerçekleşti. Bu veriler, bugün şirket temsilcilerinin ABD’li vekillere sunacağı çevrim içi çocuk koruma konulu ifadeden alındı.

Bununla birlikte, YouTube hazırladığı ifadede video kaldırma süreçlerini hızla yaptıklarını belirtti. Şirket, ikinci çeyrekte çocuk güvenliği kurallarını ihlal ettiği için kaldırdığı videoların yüzde 85’inin 10 izlenmeye ulaşmadığını vurguladı. Bu arada, YouTube’un kaldırdığı tüm videoların yaklaşık yüzde 75’i 10 veya daha az kişi tarafından görüldü.

2019 tarihli bir çalışmaya göre, çocuklara yönelik içerikler genellikle YouTube’da en çok izlenen video kategorisinde yer alıyor. Bu nedenle, şirketin bu tür içeriklerde özellikle dikkat etmesi gereken çok fazla konu var. Çocukların video içerik izleme oranı oldukça yüksek.

YouTube’un hizmet şartları gereği hesap açmak için 13 yaş ve üzeri olmak gerekiyor. Bununla birlikte, Kids gibi sınırlı erişimin olduğu uygulamalar da var. Ancak YouTube da dahil olmak üzere yaş sınırlaması olan birçok çevrim içi platform, yaş kısıtlamalarını yeterince katı şekilde uygulamadığı için eleştiriliyor.

Bir yıl önce platform, yapay zekanın videolara otomatik olarak yaş kısıtlaması getireceğini açıklamıştı. Ancak algoritma bir videonun yalnızca 18 yaşından büyük kişiler için uygun olup olmadığını belirliyor. Bunun dışında, YouTube’un çocuk istismarı içeren görüntüleri yayımlaması nedeniyle daha önce pek çok kez topa tutulduğunu da belirtelim.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası