Yeni rekor! Uzayda geçen 1110 günün sırrı

Eylül’de Dünya’ya dönmesi beklenen kozmonot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 1.110 gün geçirerek dünya rekorunun sahibi oldu.

Yeni rekor! Uzayda geçen 1110 günün sırrı

Rus kozmonot, uluslararası uzay istasyonunda 878 günden fazla kalarak Gennady Padalka‘nın rekorunu geride bıraktı. Kozmonot, eylül ayında Dünya’ya geri döndüğünde 1.110 gün (3 yıldan fazla) uzayda yaşamış olacak.

Rekorun yeni sahibi: Rus kozmonot “Oleg Kononenko”

Rus kozmonot Oleg Kononenko, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda önceki rekor olan 878 gün, 11 saat, 29 dakika ve 48 saniyeden fazla kaldı. 59 yaşındaki Kononenko, Roscosmos‘un (Rus kozmonot ekibi) komutanı olarak, “Tüm başarılarımla gurur duyuyorum, ancak en çok uzayda toplam insan kalış süresi rekorunun hala bir Rus kozmonota ait olmasından ayrıca gurur duyuyorum” dedi.

Rus kozmonotun şu anki uzay uçuşunun Eylül sonunda sona ermesi planlanıyor ve o zamana kadar uzayda 1.110 gün geçirmiş olacak. Kononenko’nun uzaydaki kariyeri mühendis olarak başladı ve ISS programı için seçilen gruba katıldıktan sonra kozmonot olarak eğitim aldı. İlk uzay uçuşu 2008’de gerçekleşti ve 200 gün sürdü.

Uzayda geçirdiği süre boyunca, Kononenko görüntülü arama ve mesajlaşmanın iletişimde kalmasını sağladığını ancak Dünya’ya döndüğünde ailesinin yaşamından geride kalanları gördüğünde duygusal bir deneyim yaşadığını ifade etti.

“Çocuklarım babasız büyüdü!”

Kononenko yaptığı bir açıklamada, görüntülü arama ve mesajlaşmanın iletişimde kalmasını sağladığını, ancak Dünya’ya döndüğünde hayatın ne kadar büyük bir kısmını kaçırdığını fark ettiğini söyledi. “Eve döndüğümde, yokluğumda geçen yüzlerce gün boyunca çocukların babasız büyüdüğünü fark ediyorum,” dedi. “Kimse bu zamanı bana geri vermeyecek.

Kononenko, uzaydaki fiziksel etkilerle başa çıkmak için düzenli olarak egzersiz yaptığını belirtti ve “sinsi” ağırlıksızlığın etkilerini hissetmediğini söyledi. Uzay programının güvenilirliği son yıllarda sorgulanmış olsa da ISS, Washington ve Moskova’nın yakın işbirliği içinde olduğu uluslararası projeyi önemli ölçüde destekliyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası