Yapay zeka, sesinizi kullanarak başkalarını dolandırabilir!

Dolandırıcılar, yapay zeka ile sesinizi taklit edebiliyor. Bu taklit ile arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden para isteyebilir.

Yapay zeka, sesinizi kullanarak başkalarını dolandırabilir!

Teknolojik araçların hızla gelişmesi, dolandırıcıların da farklı yollara başvurmasına yol açıyor. Son olarak yeni bir hile ise yapay zeka ile seslerin taklit edilmesini ele alıyor. Buna göre hackerlar, belirli kişilerin seslerini kullanarak insanlardan para talebinde bulunuyor.

Hackerlar, yapay zeka ses teknolojisi ile dolandırıcılığa başladı

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından hazırlanan rapor, dolandırıcıların insanları sahte telefon görüşmeleriyle aldattığını ortaya koydu. Dolandırıcılar, ses taklidi teknolojisinden yararlanarak bir kişinin aile üyelerinin seslerini kopyalayabiliyor.

FTC Başkanı Lina Khan’a göre, yapay zeka araçlarının hızlı ilerlemesi dolandırıcılığı arttırma potansiyeline sahip. Özellikle yapay ses teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kullanıcıların gerçek ve sahte iletişim arasında ayrım yapması giderek zorlaşacak.

Araştırmaya göre bilgisayar korsanları, sosyal medya platformlarından sesleri topluyor ve istedikleri cümleleri üretmek yapay zeka algoritmalarını kullanıyor. Ardından yapay zekayı bu sesleri doğru bir şekilde taklit etmesi için eğitiyor.

Dolandırıcılar, sesini taklit ettikleri kişilerin aile üyelerini veya arkadaşlarını arayarak acil durumlar için para istiyor. Örneğin, yapay zekanın bu kadar gelişmediği 2020 yılında 5100 telefon dolandırıcılığı yapıldı ve 11 milyon dolarlık para çalındı.

Türkiye dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde sahtekarlık dolandırıcılıklarıyla mücadele etmek için yasalar bulunuyor. Ancak yapay zeka yardımıyla yapılan dolandırıcılıkların tespit edilmesi her geçen gün zorlaşıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası