Yakıt tüketimi nasıl azaltılır? İşte en etkili yöntemler!

Otomobilinizin yakıt tüketimi nasıl azaltırsınız? İşte sizler için “yakıt tüketimi nasıl azaltılır?” sorusu için hazırladığımız listemiz.

Yakıt tüketimi nasıl azaltılır? İşte en etkili yöntemler!

Artan yakıt fiyatları sebebiyle otomobil kullanmak giderek maliyetli bir tercih oluyor. Elektrikli otomobiller yaygınlaşmaya başlamış olsa da içten yanmalı motorlara sahip otomobiller halen daha en yaygın olarak kullanılanlar. Peki yakıt tüketimi nasıl azaltılır? Yakıt tüketimini düşürmenin yolları nelerdir? İşte sizin için 5 adımda yakıt tüketiminizi azaltmanın yolları…

Yakıt tüketiminizi 5 adımda azaltın!

Sizler için 5 adımda yakıt tüketiminizi nasıl azaltacağınızı anlattık. Bu 5 adımı doğru şekilde uygulamanız halinde yakıt tüketiminizdeki ciddi orandaki tasarrufu fark edeceksiniz.

1- Dur-kalk trafikten kaçının!

Dur-kalk trafikten kaçınmak aslında İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız pek mümkün değil. Ancak dur-kalk şeklindeki ilerleyişten olabildiğince kaçınmanız önemli. Çünkü bir otomobil sanılanın aksine giderken değil ilk kalkış anında en çok yakıtı yakar. Bu alışkanlığı azaltmanız takdirinde ciddi tasarruf elde edeceksiniz.

2- Rölantide, vitesi boşa atarak kullanmayı bırakın!

Sanılanın aksine bir otomobil vitesteyken değil boştayken daha fazla yakıt yakar. Genel olarak tüm kullanıcılar otomobilleri daha az yaksın diye boşa alıyorlar. Ancak bu tamamen yanlış bir kanı. Otomobiliniz vitesteyken gaza basmadığınız sürece yakıt yakmaz. Bu yüzden herhangi bir yokuş inerken veyahut otomobilinizi yavaşlatırken vitesi boşa atmadan yapın. Böylece otomobilin rölantide yaktığı yakıttın önüne geçmiş olursunuz.

3- Camları açmak yerine otomatik klimayı kullanın!

Sıcak yaz günlerinde otomobilinizi kullanırken klima yerine camları açmak daha mantıklı gelebilir. Ancak bu tamamen yanlıştır. Camları açmanız dahilinde otomobilin içine dolacak olan hava akımı otomobilinizi yavaşlatacak ve daha fazla yakıt sarfiyatı yapmanıza sebep olacaktır. Ancak otomatik klimayı açarsınız klima motoru düzenli devir aralığında çalışarak tüketiminizi etkilemeyecek oranda bir yakıt sarfiyatı yapar.

4- Bagajdaki kullanılmayan mangalı, sandalyeleri eve bırakın!

Özellikle Türk insanının en çok sevdiği şeylerden biri de mangaldır. Bu yüzden her tipik Türk ailesinin bagajında bir piknik tüpü ve sandalye bulunur. Ancak bu ve buna benzer şeylerin sürekli bagajda olması sadece yakıt tüketiminizi arttırır. Otomobilinizdeki tüm gereksiz eşyaları çıkartarak ağırlıkları atın.

5- Doğru lastik basıncıyla ilerleyin!

Çok sert ya da çok yumuşak lastikler ile değil. Doğru lastik basıncıyla otomobilinizi kullanmaya özen gösterin. Doğru lastik basıncını nereden öğreneceğinizi soruyorsanız oldukça basit. Otomobilden otomobile değişse de bu değerler kapı içlerinde veya benzin depo kapaklarındaki etiketlerde yazar. Bu etiketlerdeki değerleri kontrol ederek ideal lastik basıncınızı öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası