WPS Nedir? WPS Nasıl Kullanılır?

İnterneti daha güvenli kullanmak için geliştirilen “WPS nedir?”, “WPS nasıl kullanılır?” ve “WPS güvenli mi?” sorularının cevabını hep beraber arayalım.

WPS Nedir? WPS Nasıl Kullanılır?

Günümüzün vazgeçilmezlerinden olan internet artık her evde mevcut. Peki modeminizdeki WPS butonunu hiç fark ettiniz mi? Eğer fark ettiyseniz zaten ne olduğunu biliyorsunuzdur ancak yeni görüyorsanız, hadi hep beraber öğrenelim; WPS nedir? WPS nasıl kullanılır? WPS güvenli mi?

Wi-Fİ Protected Setup yani WPS Nedir?

Günümüzde artık internetin olmadığı ev kalmamışken kablosuz ağlarımızın güvenliğini sağlamamızda büyük önem arz ediyor. Bu noktada kısaca WPS özellikle ev kullanıcılarının kablosuz ağ güvenliğini kolayca sağlamaları için düşünülmüş bir standarttır.

“WPS nedir?” sorusuna biraz daha detaylı cevap vermek gerekirse Wi-Fi Protected Setup yani korumalı kablosuz kurulum kelimelerinin kısaltılması olan WPS, Wi-Fi Alliance tarafından 2006 yılında icat edilmiş bir teknolojidir.

WPS ile asıl hedeflenen daha öncede söylediğimiz gibi ev kullanıcılarının ya da kablosuz ağda güvenlik hakkında pek fazla bilgi sahibi olmayan kişilerin ki herkes bu konuda bilgi sahibi olmak zorunda da değil en basit şekilde yüksek güvenlikli bir ağ oluşturmalarına ve bu ağa erişmelerini sağlamaktır.

WPS dışında kablosuz bir ağın güvenliğini sağlamak için birçok güvenlik adımını uygulamanız gerekmekte. Bunun sonucundaysa kullanıcılar kablosuz ağ güvenliğini çoğu zaman ya tamamen kaldırıyor ya da basit bir şifre kullanmayı tercih ediyor.

Peki WPS nasıl kullanılır?

“WPS nedir?” sorunu cevapladıktan sonra WPS nasıl kullanılır birde buna bakalım. Kısaca bahsetmek gerekirse WPS güvenliği aktif bir modeme sadece şifre ile bağlanmanız mümkün değildir.

WPS ile ağa bağlanmanın birkaç farklı metodu vardır ve bunlardan ilki olarak PIN yöntemini gösterebiliriz. Tabi bu yöntemlerin marka ve modele göre değişiklik gösterebileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

PIN yönteminde WPS destekli modemlerin üzerindeki PIN’ı ya da modeminizin yazılımından öğrendiğiniz PIN’ı bağlanılması istenilen cihazda ilgili kısma yazılır. Diğer bir yöntemse WPS düğmesi olarak karşımıza çıkıyor.

WPS düğmesiyle internete bağlanmak için ilk olarak modeminizin üzerindeki WPS düğmesine basmanız gerekmekte. Modeminiz modeline göre bu düğmeye bir kez basmanız veya birkaç saniye basılı tutmanız gerekebilir. Ardından kablosuz ağa bağlanmak istediğiniz bilgisayarınız, telefonunuz ya da tabletinizle istediğiniz ağı seçip şifre girmeden bağlanabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise NFC özelliği sayesinde kullanılıyor. NFC destekli modeminiz ve bağlamak istediğiniz cihazda gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra iki cihazı birbirine dokundurmanızla internet erişimine kolayca bağlanmanız mümkün olacaktır.

Son yöntemse USB bellek kullanılarak internete bağlanmaydı. Ancak pek kullanışlı olmayan bu yöntem günümüzde kullanımdan kaldırılmıştır.

WPS güvenli mi?

WPS nedir ve nasıl kullanılır sorularına cevap verdikten sonra şimdide “WPS güvenli mi?” sorusuna bir cevap arayalım.

Eğer WPS düğmesini kullanarak cihazınızı ağa bağlamak istiyorsanız, siz cihazınızı bağlamak için beklediğiniz sürede sizin yerinize bir başkası da bu ağa bağlanabilir. Ancak bu ihtimalin gerçekleşmesi oldukça düşük.

Bir diğer konu ise WPS PIN’ı 6 haneli olduğu için kırılabiliyor ve bu PIN kırılırsa ağınız saldırgan tarafından ele geçirilebiliyor. Güncel modemler WPS PIN’ını kırmaya yönelik yapılan saldırıları anlayıp kendisini kapatabiliyor.

Ancak eğer yine de güvenmiyorsanız ve WPS kullanmak istemiyorsanız modem ayarlarınızdan veya modeminizin modeline göre cihazınızın üzerinde WPS özelliğini kapatabilirsiniz.

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/wps-nedir-wps-nasil-kullanilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası