Uzaya gidecek ilk Türk açıklandı! İşte yedek isim

Uzaya gidecek ilk Türk, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Teknofest’te açıklandı. Alper Gezeravcı kimdir? İşte tüm detaylar!

Uzaya gidecek ilk Türk açıklandı! İşte yedek isim

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu yılın başında yaptığı bir açıklamada uzaya gidecek ilk Türk için adayların belli olduğunu ve bunlardan birisinin askeri pilot olduğunu dile getirmiş fakat herhangi bir isim açıklamamıştı. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda devam etmekte olan TEKNOFEST etkinliğini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ilk uzay yolcusunun Alper Gezeravcı olduğunu açıkladı.

Uzaya gidecek ilk Türk: Alper Gezeravcı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkemizin ilk uzay yolcuları için TEKNOFEST’te yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

İki uzay yolcumuzu belirledik. Başvuruda bulunan binlerce vatandaşımıza teşekkür ediyoruz.

Uzay yolcumuzun uzayla buluşma zamanı 2023 yılının son çeyreği olarak planlanıyor. Uzay yolcularımızı tanıma vakti geldi. Alper Gezeravcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri’nde önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak. Yedek isim ise Tuva Cihangir Atasever. Yedek isim ise Tuva Cihangir Atasever.

Uzay yolcumuz bu görevde ülkemizin kıymetli üniversite ve araştırma kurumlarının hazırladığı 13 farklı deney gerçekleştirecek.

Alper Gezeravcı kimdir?

2 Aralık 1979 tarihinde Mersin’de dünyaya gelen Alper Gezeravcı, 21 yıldır Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapan bir F-16 pilotu.

Hava Harp Okulu’ndan Elektronik Mühendisi olarak mezun olan Gezeravcı, yüksek lisansını ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü Harekat Araştırması bölümünde yaptı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası