Türkiye’de mutasyon COVID-19 var mı? Bakan açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de mutasyon COVID-19 olup olmadığına dair merak edilen soruyu yanıtladı. Öncelikle İngiltere ve bazı Avrupa …

Türkiye’de mutasyon COVID-19 var mı? Bakan açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de mutasyon COVID-19 olup olmadığına dair merak edilen soruyu yanıtladı. Öncelikle İngiltere ve bazı Avrupa ülkelerinde etkisini gösteren COVID-19 mutasyonu endişeye sebep olmuş ve geliştirilen aşıların mutasyona etkisinin olup olmayacağı tartışılmıştı.

Söz konusu mutasyonun yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğu aktarılıyor. Bu da salgının daha hızlı yayılmasında büyük etken olarak görülüyor. Korkutan mutasyon sonrasında yurtdışından Türkiye’ye girişte PCR testi zorunluğu geldiği duyuruldu. Test sonucu negatif olanlar kabul edilmeye başlandı.

Türkiye’de mutasyon COVID-19 vakası var mı?

Rahatlatan açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Bakan Koca açıklamasının başında, virüste mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı laboratuvarının, düzenli olarak çeşitli bölgelerden örnekleri incelediğini duyurdu. İncelemeler sonrasında belirlenen mutasyonların ve varyasyonların Dünya Sağlık Örgütü’ne aktarıldığı belirtildi.

Bakan Koca açıklamasının devamında, “Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere’den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir. ” dedi.

Toplanan örneklerin sonuçlarına değinen Koca, PCR testi pozitif olan vakalardan alınan numunelerde ya da Türkiye’de herhangi bir bölgede mutasyon COVID-19 bulunmadığını belirtti. İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonunun Türkiye’de testlerde ortaya çıkmadığı aktarıldı.

Bakan Koca incelemelerin devam edeceğini de duyurdu. Mutasyon sonrasında yurtdışından Türkiye’ye gelecek olan kişilere PCR testi zorunlu kılınmıştı. En az 3 gün önceden yapılacak olan PCR testi için negatif olma koşulu belirlenmişti.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası