Türk hava sahası, Ermenistan uçaklarına kapatıldı! İşte detaylar

Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV’de yaptığı açıklamada, “Türk hava sahası Ermenistan uçaklarına kapatıldı.” ifadelerine yer verdi.

Türk hava sahası, Ermenistan uçaklarına kapatıldı! İşte detaylar

Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Ermenistan’da açılışı gerçekleştirilen Nemesis anıtı ile ilgili bildiri yayınladı. Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV’de yaptığı açıklamada, Türk hava sahasının Ermenistan uçaklarına kapatıldığını duyurdu.

Türk hava sahası, Ermenistan uçaklarına kapatıldı

Konu hakkında açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, “1920’li yılların başlarında Osmanlı siyasi ve askeri liderlerinin yanısıra dönemin Azerbaycanlı yetkililerine ve hatta bazı Ermeni asıllı Osmanlı vatandaşlarına karşı gerçekleştirilen suikastların faillerine ithaf edilen “Nemesis Anıtı”nın Erivan’da açılmasını şiddetle kınıyoruz.Bu utanç verici anıtın açılması, 31 diplomatımız ve aile üyelerinin katledildiği menfur terör saldırılarına yol açan kanlı bir tedhiş hareketinin yüceltilmesidir.” ifadelerine yer verdi.

Nemesis anıtının açılışı ile ilgili Ermeni basınında yayınlanan haberleri de kınayan yetkililer, “Bu olayın Ermeni basınında takdim ediliş tarzı da, tasvip edilmesi mümkün olmayan çarpık bir tarih yorumunun bazı zihinlerde halen devam ettiğini göstermektedir. Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinin ruhuyla bağdaşmayan bu tür provokatif adımlar, bölgede kalıcı ve sürdürülebilir barış ve istikrarın tesisine yönelik çabalara hiçbir suretle katkı sağlamayacak, tam tersine normalleşme sürecini olumsuz etkileyecektir.” dedi.

Bugünden itibaren Ermenistan uçakları, Türkiye’ye iniş gerçekleştiremeyecek. Ülkemiz üzerinden yapılacak aktarmalı uçuşların da yasaklandığını belirtelim.

Yetkililer, Ermenistan Meclis Başkanı Alen Simonyan’ın da katılacağı KEİPA toplantısı için uçuş yasağına istisna uygulanacağını açıkladı. Bununla birlikte yetkililer, Ermenistan’ın aynı çizgide devam etmesi durumunda daha ağır yaptırımların uygulanacağının altını çizdi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası