Tüm ev ofislerinin ihtiyacı: AOC 24V5CW monitör inceleme!

Ev ofislerinizde kullanabileceğiniz çözümleriyle AOC 24V5CW monitörü hakkında tüm detayları inceleme yazımızda bulabilirsiniz.

Tüm ev ofislerinin ihtiyacı: AOC 24V5CW monitör inceleme!

Evleri ihtiyacımız olandan bir oda daha büyük şekilde tercih etmek ve o odayı bir çalışma alanı haline getirmek eskiye kıyasla daha popüler. Özellikle pandemi evlerimizde sabit bir çalışma alanı oluşturma ihtiyacını artırdı. Ancak ev ofislerinin aşması gereken bazı sorunlar da var. Ev ofislerinizde kullanabileceğiniz AOC 24V5CW monitör hakkında tüm detayları bu inceleme yazımızda bulabilirsiniz.

AOC 24V5CW monitör inceleme

Tasarım ve Ergonomi

AOC 24V5CW monitörü için genel inceleme öncesi oldukça şık gözüktüğünü söyleyelim. Bundaki en büyük pay sahipleri ayak yapısı ve gövde tasarımı. Kare yapıdaki ayağı masa üzerinde çok yer işgal etmiyor. Metal yapısıyla kalite hissiyatını üst düzeye çıkarmaya başaran ayak monitörün gövdesine ince fakat yine metal yapısıyla kaliteli hissettiren bir bağlantıya sahip.

Monitörün kendisi 3 taraftan çerçevesiz bir tasarıma sahip. Böylece birden fazla ekranı yan yana yerleştirirseniz çerçeveler görüntüyü rahatsız edici ölçüde bölmüyor. Ayrıca monitörün plastik gövdesi de kalite hissiyatından ödün vermiyor. Tasarımda dikkat çeken unsurlardan biri de monitörün üst kısmındaki çıkıntı. Burada AOC Windows Hello destekli bir kamera sistemi konumlandırmış. Bu sistemin detaylarına ileride değineceğiz.

AOC 24V5CW çalışma alanları düşünülerek tasarlandığı için bu ayak oldukça işlevsel. 130 mm yükseklik ayarına sahip olan bu ayak ayrıca toplamda 25 dereceye varan bir eğilme açısı da kullanıcılara sunuyor. 28’er derecelik sola ve sağa dönüş açılarının yanı sıra pivot yani dikey çevirebilme özelliği de AOC 24V5CW’nin ayağının sunduğu ergonomiler arasında yer alıyor.

Burada bizim en çok beğendiğimiz özelliklerden biri ise pivot hareketinin her iki yöne doğru da gerçekleştirilebiliyor olması. Bu sayede monitörü sola ya da sağa çevirerek 90 derece dik hale getirebiliyorsunuz. Bu ayağı kullanmak istemezseniz, AOC 24V5CW VESA100 standardını da destekliyor.

Panel ve Görüntü Kalitesi

Bu kadar hareketli bir ayağa sahip olunca, her açıdan aynı görüntüyü sunmak önemli bir hale geliyor. AOC 24V5CW, WLED aydınlatmalı, IPS yapıda bir panel sahip. Bu panel yapısı 178 dereceye varan görüş açıları sunabiliyor.

Bu sayede monitörü en konforlu şekilde ayarladığınızda da en iyi görüntüyü almaya devam ediyorsunuz. Ayrıca bu IPS yapıdaki panel AG yani parlama yapmayan bir kaplamaya sahip. Böylece ortamdaki ışıklar ekrandaki görüntüye engel olmuyor.

24 inç yani yaklaşık 61 cm boyutundaki 1920×1080 çözünürlüğünde ve 93 inç başına piksel yoğunluğa sahip. 1000:1 dinamik, 20M:1 akıllı kontrast oranlarıyla başarılı bir deneyim sunan AOC 24V5CW 300 nite varan parlaklıklara ulaşabiliyor.

8 bit renk derinliğine sahip olan panel 16.7 milyon renk gösterebiliyor ve NTSC renk gamutunun %103’ünü sRGB renk gamutunun ise %118’ini karşılıyor. Bu renk doğrulu da monitörü ofis işleri haricinde içerik üretimi ya da tüketimi yaptığınız zamanlarda da keyifli bir kullanım sunar hale getiriyor.

Ayrıca keyifli zaman geçirmek için biraz oyun oynamak isteyenler de unutulmamış. Monitörün paneli 75Hz tazeleme hızına sahip ve GTG tepki süresi 4ms iken MPRT tepki süresi 1ms olarak belirtilmiş. Ayrıca Display Port girişi üzerinden kurulan bağlantılarda AMD’nin FreeSync teknolojisi de destekleniyor. Böylece görüntüdeki yırtılmalar oyun keyfinizin önüne geçmiyor. Ayrıca monitör oyunculara özel FPS sayacı görüntüleme gibi özellikler de sunuyor.

Bağlantı Yuvaları

AOC 24V5CW bağlantı yuvaları açısından zengin. 2 adet HDMI 1.4 bağlantı yuvasına ek 1 adet DisplayPort 1.2 bağlantısı monitörün arkasında yer alıyor. Bu girişlerin yanı sıra bir kulaklık çıkışı da monitörün üzerindeki 5’er watt gücündeki 2 hoparlörü kullanmak istemeyenler için monitörün arkasında konumlandırılmış.

Ancak arka tarafta yer alan en önemli bağlantı yuvası, DP Alt mod, 65 watta varan güç aktarımı ve upstream desteği olan USB-C 3.2 girişi olarak dikkat çekiyor. Bu giriş sayesinde tek bir kablo ile dizüstü bilgisayarınızdan monitörünüze görüntü aktarabilir, bu esnada bilgisayarınızı şarj edebilir ve hatta monitörün arkasında yer alan USB 3.2 girişlerini kullanabilirsiniz.

Monitörün güç bileşenleri gövdesinin içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla masa kurulumunuzda bir de monitör adaptörüne yer aramak zorunda kalmıyorsunuz. Kutusundan çıkan güç kablosu ile kolayca güce bağlayıp kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Ayrıca ihtiyacınız olan diğer kablolar da kutu içerisinden çıkıyor. Ayrıca tabi ki monitörün üzerindeki webcam ve mikrofonun çalışabilmesi için bir USB kablosunun kutu içerisinden çıkması şart. Ancak kutu içerisine eklenen bu kablonun özellikle görüntü aktarımını da destekleyen USB-C’den USB-C’ye bir kablo olarak tercih edilmesi, kullanıcı adına oldukça olumlu.

Webcam ve Mikrofon

Webcam ve mikrofon özelliği bulunmasa bu monitörün oldukça standart monitörlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Ancak ev ofis (homeoffice) tasarlanmış bu monitörün çevrimiçi toplantılar için elzem olan webcam ve mikrofon ikilisini sunuyor olması çok önemli.

Öncelikle kamerayı kullanmadığınız zamanlarda gizliliğinizi güvence altına almak için kullanabileceğiniz bir kapak bu bölgede konumlandırılmış. Ayrıca kameranın yanında kameraya benzer iki yapı daha görünüyor. Bunlar Windows Hello destekli yüz tanıma sisteminin parçaları.

Bu sistemi kullanarak yüzünüz ile kilitlediğiniz bilgisayarınızı, PIN ya da parola girmeden kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Bu ünitenin içerisinde bir mikrofon sistemi de yer alıyor. Mikrofon sesi yakalama konusunda başarılı. Özellikle evinizin çalışma odasında kullanacağınızı düşünürseniz, ortam zaten sessiz olacak.

Mikrofon da mesafe fark etmeksizin sesinizi yüksek şekilde algılayabiliyor. Performanslarını değerlendirdiğimizde hem webcam hem de mikrofonlar, gerçekten kullanılmak için bu monitör üzerinde konumlandırılmış. Üstelik kullandığınızda sundukları performans da gayet iyi.

Göz Sağlığı ve Güç Tüketimi

Bu bir iş monitörü olduğu için ekran karşısında uzun zaman geçirilmesi çok muhtemel. Bu sebeple göz sağlığını koruyan özellikleri bulunması önemli. AOC 24V5CW Flicker-free yani titreşimsiz yapısı ve mavi ışık miktarını azaltarak mavi ışığın olumsuz etkilerine karşı gözünüzü koruyan Low Blue Light özelliği sayesinde göz ve beyin sağlığınızı koruyor.

Monitörün güç tüketimi de 28W olarak belirtilmiş. Bu değer monitör kapalı konumdayken 0.3W’a kadar düşüyor. Bu noktada monitörün ağırlığı ayak ile birlikte 6.08KG iken paketin toplam ağırlığı ise 8.99KG olarak belirtilmiş.

Son Karar

Bu monitörün webcamsiz diyebileceğimiz bir kuzenini daha önce ShiftDelete.Net YouTube kanalında incelemiştik. O monitörün de sunduğu görüntü kalitesinden oldukça memnun kalmıştık. Bu monitör de aynı model ailesinden geliyor. Dolayısıyla panellerin ortak olduğunu düşünebiliriz. Ancak görüntü performansı hakkında tam fikir sahibi olmak için o videoyu da buradan izleyebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

AOC 24V5CW görüntü kalitesi ve sunduğu ek özellikleriyle hoşumuza giden bir monitör olmayı başardı. Eğer ev ofisiniz için bir monitör ihtiyacınız varsa, üstelik bir de çevrimiçi toplantılar için webcam almayı düşünüyorsanız, mutlaka bu monitöre göz atmalısınız.

Bu linkten monitörün fiyatına bakabilir ya da ürünü güvenle satın alabilirsiniz.

AOC 24V5CBK monitör inceleme videomuz için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası