Otomotiv pazarında son durum ne? İşte rakamlar

Otomobil endüstrisinde ortaya çıkan zorluklar bitmek bilmiyor. Pandemi döneminde başlayan ve üretimi durdurma noktasına gelen çip krizinin …

Otomotiv pazarında son durum ne? İşte rakamlar

Otomobil endüstrisinde ortaya çıkan zorluklar bitmek bilmiyor. Pandemi döneminde başlayan ve üretimi durdurma noktasına gelen çip krizinin etkileri devam ederken, ortaya çıkan magnezyum kıtlığı sektörü olumsuz etkiledi. Peki son durum ne?

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından yapılan bir araştırma, 2021 yılı Ocak-Ekim dönemindeki üretimin ne durumda olduğunu ortaya çıkardı. Pandemi döneminde yaşanan pek çok sıkıntıya rağmen, otomotiv endüstrisi istikrarını koruyor. İşte ayrıntılar…

2021 otomotiv sektörüne yaradı

OSD‘nin raporuna göre, 2021 yılı Ocak-Ekim döneminde toplam üretim yüzde 3 artarken, otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 1 milyon 29 bin 733 adet, otomobil üretimi ise 635 bin 745 adet düzeyinde gerçekleşti.

Bu dönemde toplam pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarak 642 bin 110 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı ise yüzde 2 oranında arttı ve 475 bin 312 adet olarak gerçekleşti. Ticari araç grubundaki üretim yüzde 18 seviyesinde artarken, ağır ticari araç grubunda yüzde 37 oranında, hafif ticari araç grubunda yüzde 17 oranında yükseldi.

Ticari araç pazarı yüzde 19, hafif ticari araç pazarı yüzde 13 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 66 arttı. Bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyasladığımızda ise toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 5 oranında arttı, otomobil ihracatı ise yüzde 5 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam ihracat 758 bin 702 adet, otomobil ihracatı ise 455 bin 661 adet düzeyinde gerçekleşti.

Toplam otomotiv ihracatı ise Dolar bazında yüzde 19, Euro bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttı. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 24,3 Milyar $ olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 3 artarak 7,5 Milyar $ seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 2 azalarak 6,3 Milyar € seviyesinde gerçekleşti.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası