Otomobil sahipleri müjde: Vergi indirimi gelebilir!

Otomobil fiyatlarındaki artış tüm hızıyla devam ediyor. Neredeyse her geçen gün sıfır ve ikinci el araçlar zamlanıyor. Bunun en büyük nedeni …

Otomobil sahipleri müjde: Vergi indirimi gelebilir!

Otomobil fiyatlarındaki artış tüm hızıyla devam ediyor. Neredeyse her geçen gün sıfır ve ikinci el araçlar zamlanıyor. Bunun en büyük nedeni ise yükselen dolar kuru ve buna bağlı hareketlenen ülkemizdeki vergiler. Ancak son ortaya çıkan bir iddia, verginin eskiye kıyasla daha az sorun çıkaracağını gösteriyor.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre Cumhurbaşkanlığı, MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) oranlarında indirim yapmaya hazırlanıyor. 25 milyondan fazla araç sahibi, yakında açıklanacağı iddia edilen vergi indirimini bekliyor. İşte ayrıntılar…

Motorlu Taşıtlar Vergisi, yüzde 20 olacak

Hükümete yakın kaynakların iddiasına göre, Cumhurbaşkanlığı 25 milyondan fazla araç sahibini sevindirecek bir çalışma yürütüyor. Bir süre önce, yeniden değerleme oranı ile 2022 yılındaki vergi, harç ve cezalarda yüzde 36,2 artış olacağına açıklanmıştı. Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığının kararı, kasım sonunda Resmî Gazete’de yayınlandı.

Söz konusu artış nedeniyle, 2022 yılı için en düşük MTV tutarı 1.431 liraya çıktı. Motor hacmi 1.300 ve 1800 cc arasında olan araçlarda ise en düşük vergi oranı 1830 TL’den 2492 TL’ye yükseldi. Ancak zammın önüne geçmenin bit yolu var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu oranı yüzde 50’ye kadar indirme yetkisi bulunuyor.

Daha önce bu yetkisini kullanan Erdoğan, 2020’de MTV’deki yüzde 22,57’lik artışı yüzde 12’ye düşürmüştü. Hükümet içindeki bazı isimler, benzer bir indirimin yolda olduğunu söylüyor. Erdoğan’ın bu yıl da aynı yolu izleyebileceğini belirterek, yüzde 36,2 olarak belirlenen yeniden değerleme oranını MTV için yüzde 20’ye indirebileceğini dile getiriyor. Ancak bunların henüz sadece iddia olduğunu belirtmekte fayda var.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası