Microsoft umduğunu bulamadı: Bu özellik Windows’tan kaldırılıyor!

Windows için Cortana asistanı kaldırılıyor. Windows 8’le sunulan dijital asistan yerini yapay zekaya bırakıyor.

Microsoft umduğunu bulamadı: Bu özellik Windows’tan kaldırılıyor!

Microsoft, Windows’tan dijital asistan Cortana desteğini kaldıracağını duyurdu. Bing Chat, Microsoft 365 Copilot ve Windows Copilot gibi yapay zeka asistanlarına geçiş yapan Microsoft, Cortana’yı daha fazla devam ettirmeme kararı aldı.

Windows için Cortana’nın fişi çekildi

İlk olarak 2014’te Apple Siri’ye rakip olarak duyurulan Cortana, o dönem sanal asistanların artan popülaritesine bir cevap olarak ortaya çıktı. Ancak kullanıcılardan beklediği ilgiyi toplayamadı. Bunun ardından 2021’de iOS ve Android‘deki uygulamaları geri çekildi.

Cortana, Siri ve Google Asistan gibi oyuncularla rekabetle karşı karşıya kaldı ve önemli bir pazar payı elde etmekte zorlandı. Cortana’nın sınırlamalarının farkına varan Microsoft, dikkatini yapay zeka destekli asistanlara çevirdi.

Microsoft’un son zamanlarda yapay zekaya büyük yatırımlar yaptığını biliyoruz. Bunlar arasında Bing Chat ve kişiselleştirilmiş yardım için geliştirilen Microsoft 365 / Windows Copilot uygulamaları bulunuyor. Bu hizmetler, OpenAI’ın gelişmiş makine öğrenimi algoritmalarından yararlanıyor.

Şirketin asistan konusunda farklı bir tarafa dikkat çektiğini belirtelim. Cortana iptal edilmiş olsa da, yakın zamanda Windows 11 için piyasaya sürülen Copilot öne çıkıyor. Bu araç, işletim sistemine entegre edilecek ve kullanıcılara sesli yardım sunacak.

Cortana’nın bir süre daha Outlook uygulamalarında dijital asistan olarak hizmet vermeye devam edeceğini bildirelim. Ek olarak Microsoft Teams’de de bulunacak.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası