iOS 14 neredeyse tüm iPhone’lara kurularak rekor kırdı

22 Haziran 2020’de yayınlanan ve son birkaç yılın en büyük geliştirmelerini içeren iOS 14 işletim sistemi Apple kullanıcıları tarafından …

iOS 14 neredeyse tüm iPhone’lara kurularak rekor kırdı

22 Haziran 2020’de yayınlanan ve son birkaç yılın en büyük geliştirmelerini içeren iOS 14 işletim sistemi Apple kullanıcıları tarafından oldukça sevildi.

iOS 14 kullanım oranı yüzde 90 seviyesine geldi

Apple her yıl yayınladığı işletim sistemi kullanım oranlarını açıkladı. Her yıl Haziran ayında yeni iOS sürümünü tanıtan şirket, geçen yıl tanıttığı ve piyasaya sürdüğü iOS 14 sürümü ile yeni bir rekora imza attı.

Buna göre son 4 yılda tanıtılan iPhone modellerinin yüzde 8’i halen iOS 13’ü çalıştırırken sadece yüzde 2’sinin daha eski iOS sürümü çalıştırdığı ortaya çıktı. iOS 14 kullanım oranı ise yüzde 90 olarak açıklandı ve bu, son yıllarda birden çok nesil cihazın ortak paydada buluştuğu en güçlü iOS sürümü olduğunu ortaya çıkardı.

Bu istatistiklere göre tüm iPhone’ların yüzde 85’i (dört yıldan eksiler dahil) ‌iOS 14‌ kullanıyor, yüzde 8’i hala iOS 13’te ve yüzde 7’si iOS’un daha eski bir sürümünü kullanıyor. Bu kategori, ‌iOS 14‌ çalıştıramayan cihazları da içeriyor.

iPadOS’a gelince, son dört yılda tanıtılan tüm iPad’lerin yüzde 91’i iPadOS 14 çalıştırıyor ve tüm cihazların yüzde 79’unda ‌iPadOS 14‌ güncellemesi yüklü. iPhone’larda olduğu gibi, “tüm cihazlar” kategorisindeki iPad’ler ‌desteklemeyen cihazları da içeriyor. Ayrıca istatistiklere göre tüm cihazların yüzde 9’u iPadOS 13 kullanırken, yüzde 12’si iPadOS 13’den de eski sürüm kullanıyor.

Apple daha önce Şubat ayında güncellenmiş ‌iOS 14‌ kurulum istatistiklerini paylaşmıştı. O zaman için yapılan açıklamada, son dört yılda piyasaya sürülen iPhone’ların yüzde 86’sında ‌iOS 14‌ yüklüydü ve tüm iPhone’ların yüzde 80’i ‌iOS 14‌ kullanıyordu, bu nedenle ‌iOS 14‌ benimseme oranları, iOS 14.5’in piyasaya sürülmesiyle iyi bir büyüme kaydetti.

Bu verilerin 7 Haziran’da 32’nci kez düzenlenecek WWDC konferansından önce paylaşılmasının, kullanıcıların iOS 15 beklentisinin artmasına neden olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası