Intel sonunda beklenen adımı attı! İşlemcilerin isimleri değişiyor

Her ne kadar pandeminin ve Ukrayna-Rusya savaşının etkileri devam ediyor olsa da işlemci üreticileri yeni teknolojiler geliştirme sürecine …

Intel sonunda beklenen adımı attı! İşlemcilerin isimleri değişiyor

Her ne kadar pandeminin ve Ukrayna-Rusya savaşının etkileri devam ediyor olsa da işlemci üreticileri yeni teknolojiler geliştirme sürecine devam ediyor. Özellikle 2021 sonlarından itibaren, geçtiğimiz yıllarda AMD’nin gerisine düşen Intel’in tekrar yükselişe geçtiğini görüyoruz. Şimdi ise Intel, Xeon serisinde bir isim değişikliğine giderek yeni bir başlangıç yapmak istiyor.

Intel Xeon işlemciler, artık W3, W5, W7 ve W9 isimlendirmesiyle gelecek!

Intel, yalnızca işlemci değil, ekran kartı tarafında da büyük ar-ge yatırımları yapıyor. Nitekim bunun sonuç vermeye başladığını görüyoruz. Zira A770M ve A730M isimli iki yeni modeli, RTX 3050 Ti ve RTX 3060 modellerini performans testlerinde geride bırakmayı başardı.

Tabii işlemci her zaman için bir öncelik olacak gibi duruyor. Özellikle AMD’nin Ryzen 3, 5, 7 ve Threadripper modellerini tanıtmasıyla birlikte Intel bir süredir hem performans hem de fiyat anlamında geride kalıyordu.

Fakat 12. nesil işlemcilerin gelişiyle birlikte durumlar değişti. Tabii bunda çip krizinin AMD’ye daha büyük bir darbe geçirmiş olmasının da etkisi var. Öyle ki bazı 5. nesil Ryzen işlemciler, seleflerinden daha düşük performans veriyordu. Dolayısıyla Intel’in geçmesi çok da zor olmadı.

Tabii şirketin bunu bir fırsata çevirerek yenilenme zamanının geldiğine karar verdiği tahmin ediliyor. Öyle ki Intel, Xeon serisinin bile isimlendirmesini değiştirmeyi planlıyor. 5 yıl önce yaptığı gibi kafa karıştırıcı bir şekilde Platinum, Gold, Silver ve Bronze şeklinde bir düzen olmayacak.

Bunun yerine i3, i5, i7 ve i9 gibi sıralanan W3, W5, W7 ve W9 modelleri gelecek. Hatta iddiaya göre bu hafta ortaya çıkan bir test sayfasında Xeon W5-3433 isimli bir model de yer alıyordu. Bunun, Xeon W-3300 modelinin halefi olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası