İklim Çöküşü beklediğimizden daha yakın olabilir

Bilim insanları, okyanuslarda yaşanabilecek bir fenomenle iklim çöküşünün yaşanacağını ve bunun nelere sebep olacğaını açıkladı.

İklim Çöküşü beklediğimizden daha yakın olabilir

Science Advances dergisinde yayınlanan son araştırma, Atlantic Meridional Overturning Current (Atlantik Yatay Akıntısı) ya da kısaltılmış adıyla AMOC’un potansiyel çöküşü hakkında alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Peki bu ne anlama geliyor?

Eğer bu akım çökerse, iklim çöküşü yaşanacak ve dünya çapında felakete yol açacak

Yaklaşan iklim çöküşü hakkında uyarı yapan yeni çalışma, Science Advances’te yayınlandı. Bu akım, okyanuslar arasında sıcak ve soğuk suyun nasıl hareket ettiği konusunda önemli bir rol oynuyor ve eğer başarısız olursa, bu, her yerde inanılmaz iklim değişikliklerine yol açabilir.

Araştırmacılar, AMOC’un muhtemel çöküşünü “küresel bir değişim” olarak adlandırıyorlar. Eğer olursa, tropik bölgelerde kavrulacak sıcak hava, Avrupa’nın her yerinde dondurucu sıcaklıklar ve Kuzey Atlantik’te deniz seviyesinin yükselmesi gibi aşırı hava olaylarını göreceğiz.

Yeni bulgular, IPCC’nin (İklim Değişikliği Hükümetler Arası Paneli) bir değerlendirmesinde öne sürüldüğünden daha yakın bir çöküş olduğunu iddia ediyor. İlgili araştırmacılar, bir fark yaratmak için yakında bir şeylerin yapılması gerektiğini savunuyorlar. Aksi takdirde, AMOC’un bu kırılma noktası ve sonrasında çökmesi önümüzdeki 20-30 yıl içinde gerçekleşebilir.

Ancak, araştırmacılar çöküşün gerçekleşeceği özel bir tarih veya zaman çizelgesi belirtmiyorlar. Eğer gerçekleşirse bu, tarım da dahil olmak üzere dünyamızda birçok şeyi değiştirecek. Sıcak suların kuzeye hareket edememesi durumunda, kuzeyden gelen buzun yavaşça daha güneye hareket etmesine izin verebilir.

Bu, buzu İngiltere ve Avrupa’nın bazı bölgelerini kaplamasına ve sıcaklığı bir ila iki derece arasında değiştirmesine izin verebilir. Bu belki de çok büyük bir fark gibi görünmeyebilir, ancak yine de bu küçük farkın kolayca artarak daha fazla değişikliğe yol açabileceği gerçeği de ortada. Bu nedenle, AMOC’un çökmesi korkutucu bir olay olacaktır.

Bazı bilim insanları ise kırılma noktasının en erken 2050’de geçebileceğini savundular. Tarih uzak gibi görünebilir, ancak iklim değişikliğini durdurmak için yapabileceğimiz herhangi bir plan, hem yıllar hem de çok para gerektirecek.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası