Google ve FIAT-Chrysler Ortak mı Oluyor?

Sürücüsüz otomobil ayağında kendi payına düşen kısmı tamamlayan Google\’ın aradığı partner FIAT-Chrysler mi olacak? Detaylar haberimizde.

Google ve FIAT-Chrysler Ortak mı Oluyor?

Google kanadı bir süredir altyapısını oluşturduğu sürücüsüz otomobil üretimi konusunda ilerlemesini kaydederek kendine bu işi seri üretime geçirecek deneyimli bir üretici ortak arıyordu.

Son dedikodular bu birlikteliğin FIAT-Chrysler cephesi ile birlikte olacağı yönünde. Aslına bakılırsa durum dedikodudan biraz daha ötede.

FIAT-Chrysler

FIAT-Chrysler markalarının ortaklığı yakın geçmişe dayanıyor. İlk başta FIAT markası Chrysler’in %58.5’luk hissesini satın almıştı.

Kalan %41.5’lik hissenin de 21 Ocak 2014’te alınmasının ardından hisselerin tamamı FIAT’a geçmiş ve birliktelik FIAT-Chrysler markasının doğuşuna vesile olmuştu. 

Bugün FIAT-Chrysler markası dünyanın 7. En büyük otomobil üreticisi olarak dikkat çekiyor. Bunu dikkate alan bir diğer dev de Google oldu.

Google bir süredir seri üretim aşamasına geçmek için kendine deneyimli bir otak arıyordu. Yakın zamanda Ford ile birlikte Google’ın Otonom araçların üretimi için ortak bir şirket kuracağı da gündeme gelmişti.

Google’ın bu arayışlarını duyan FIAT-Chrysler yetkilileri de markanın üretim bandını genişletmek adına Google ile yapılacak bir ortaklığın ne derece faydalı olacağını düşünürek bunun kaçırılmaması gerek bir fırsat olduğunu düşünmeye başladı. 

Otomobil endüstrisinde sözü geçen bir analiz şirketinin; ” Neredeyse bütün otomobil üreticileri kendi bünyelerindeki fabrikalarda bu tarz Otonom sistemler için AR-GE bölümlerine yer açmaya başladı, onlar da biliyor ki gelecek burada” açıklaması ile birlikte Google gibi bir teknoloji devini kendi safına çekebilen markanın bu üretim yarışında bir adım öne çıkacağı görüşünde.

Google cephesinden yapılan açıklama bunların sadece iddaa olduğu yönünde. FIAT-Chrysler yetkilileri ise daha temkinli davranarak yorum yapmaktan çekindiler. Tüm bu kulislerin ardından yakın zamanda bu ortaklığın açıklanmasına kesin gözü ile bakanlar da yok değil. 

 

 

Kaynak: Google ve FIAT-Chrysler Ortak mı Oluyor?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası