Elektrikli SUV pazarının yeni oyuncusu: Honda e:Ny1

204 beygir güç ve 310 Nm tork üretebilen motora ev sahipliği yapan yeni elektrikli SUV model, 412 kilometrelik bir menzil sunuyor.

Elektrikli SUV pazarının yeni oyuncusu: Honda e:Ny1

Elektrikli otomobil pazarı gittikçe büyürken markalar da yeni modellerini tanıtmaya devam ediyor. Otomotiv endüstrisindeki bu değişime ayak uydurmaya başlayan Honda da yeni elektrikli SUV modelini gözler önüne serdi.

Honda e:Ny1 elektrikli SUV pazarını kızıştıracak

Japon otomobil üreticisi, son dönemde SUV pazarına ZR-V, CR-V ve e:Ny1 olmak üzere üç yeni oyuncu kazandırdı. Bu modellerden en çok dikkat çekeni ise kuşkusuz e:Ny1 oldu. e:N Architecture F olarak adlandırılan tamamen elektrikli otomobillere yönelik olarak geliştirilen yeni platform, düşük ağırlık merkezi ve aerodinamik verimliliğe odaklanıyor.

Ön bölümde konumlandırılan 204 beygir güç ve 310 Nm tork üretebilen elektrik motoruna ev sahipliği yapan yeni SUV model, 412 kilometrelik bir menzil sunuyor. Aracın 68,8 kWh kapasiteli bataryalarını yüzde 10’dan yüzde 80 oranına taşımak için ise sadece 45 dakika yeterli oluyor.

HR-V modelinin elektrikli versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz e:Ny1, bu özelliğini bazı tasarım detaylarıyla da yansıtıyor. Elektrikli modellere uygun olarak ön ızgaraya veda eden otomobilde stop lambalarını ortadan ikiye ayıran Honda logosu ise kaldırılmış. Böylelikle arka bölümde daha modern bir görünüme kavuşan araçta stop lambalarının altındaki ‘Honda’ yazısı ise Japon üretici için bir ilki oluşturuyor.

İç mekana geçtiğimizde ise dikey olarak yerleştirilen 15,1 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence ekranının bu bölüme hakim olduğunu görüyoruz. Neredeyse tüm kontrollerin bu ekran üzerinden yapıldığı araçta oldukça az sayıda tuşa yer verildiği görülüyor.

Direksiyonun arkasındaki ikinci bir dijital ekran ise sürücüye araç hakkındaki bilgileri aktarıyor. Yeni SUV modelde Honda e’den farklı olarak geleneksel yan aynaların kullanıldığını görüyoruz. Japon üretici elektrikli küçük hatchback modelinde ise kamera destekli bir sisteme yer vermişti.

Bu yılın sonlarında Avrupa’da satışa sunulacak olan Honda e:Ny1, tüm bu sunduğu özellikler ile Peugeot e-2008 ve Hyundai Kona Electric modellerin rakip olacak. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası