Dünyanın iç çekirdeği beklendiği kadar katı değil!

İç çekirdek, Dünya’nın manyetik alanını oluşturan dinamik sürece güç verdiği için yaşamın sürdürülmesinde önemli bir rol oynuyor. Ancak …

Dünyanın iç çekirdeği beklendiği kadar katı değil!

İç çekirdek, Dünya’nın manyetik alanını oluşturan dinamik sürece güç verdiği için yaşamın sürdürülmesinde önemli bir rol oynuyor. Ancak çekirdeğin tarihi veya ne zaman oluştuğu hakkında bilim insanları halen geniş bir bilgiye sahip değil.

Science Direct dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmanın bulgular dikkat çekiyor. Zira iki araştırmacı, çekirdeğin aslında o kadar da katı olmadığını ileri sürdü. Önceki araştırmalarda bilim insanları, gezegenimizin iç çekirdeğinin onu çevreleyen sıvı metal bölgenin aksine katı olduğuna inanıyorlardı.

İç çekirdek, sıvı ve sert demir içeriyor

Sputnik International’ın haberine göre, sismik dalgaların Dünya’nın katmanlarından geçerken hızları değişiyor. Ayrıca minerallere, sıcaklığa ve katmanın yoğunluğuna bağlı olarak kırılmayı yansıtabiliyor. Aşırı sıcaklıklar ve basınç nedeniyle bölgeyi incelemek mümkün olmadığı için ekip, deprem dalgalarından elde ettikleri verileri kullandı.


Dünya Simülatörü (Foto: NEC)

Japonya Deniz-Yer Bilimi ve Teknolojisi Ajansından araştırmacı Seiji Tsuboi ve Butler, bir depremin meydana geldiği yerin tam karşısındaki sismometrelerden gelen verileri analiz etti. İkili, tüm iç çekirdeği analiz edebilmek için Tonga-Cezayir, Endonezya-Brezilya ve Şili ile Çin arasındaki verileri inceledi.

Daha sonra araştırmacılar, Japonya’daki Dünya Simülatörü süper bilgisayarı tarafından verileri değerlendirdi. Verileri inceleyen araştırmacılar, iç çekirdeğin heterojen bir yapıya sahip olduğunu gösterdi.

Hawaii Üniversitesi Okyanus ve Yer Bilimi ve Teknolojisi Fakültesinden (SOEST) jeofizikçi Rhett Butler çalışmaya ilişkin konuştu. Butler, ilk olarak yönteme ilişkin “Kabuk ve üst mantodaki depremlerle aydınlanan ve Dünya yüzeyindeki sismik gözlemevleri tarafından gözlemlenen sismoloji, iç çekirdeği ve süreçlerini araştırmak için tek doğrudan yolu sunuyor.” dedi.

Ardından Butler, iç çekirdeğin hem sıvı hem de sert demir içerdiğini söyledi. Araştırmacılara göre bu çalışma, Dünya’nın manyetik alanının oluşumundan sorumlu olan iç çekirdek ile dış çekirdek arasındaki sınırda yer alan dinamikler hakkında önemli bilgiler sunabilir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası