Dünyanın en pahalı özel yapım otomobili!

Rolls-Royce, Sweptail ile dünyanın en pahalı otomobillerinden birisine imza attı. Bir müşteri için özel olarak üretilen ve sadece bir adet olan otomobil tasarımıyla büyülüyor!

Dünyanın en pahalı özel yapım otomobili!

İngiltere merkezli lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce, Sweptail adını verdiği ve türünün tek örneği olan özel yapım otomobilini tanıttı. Rolls-Royce Sweptail, bugüne kadar üretilmiş en pahalı otomobillerden birisi olma ünvanının sahibi!

Türünün tek örneği Rolls-Royce Sweptail

Business Insider‘a göre, Bugatti Chiron, 3 milyon dolarlık fiyatıyla en pahalı üretim sınıfı otomobillerden birisi. Öte yandan Rolls-Royce Sweptail’in fiyatı sonrasında Chiron’un fiyatı “uygun” kalabilir. Otomobilin fiyatı olaraksa 13 milyon dolardan bahsediliyor. Bu fiyat hala 38 milyon dolarlık tüm zamanların en pahalı otomobili Ferrari 250 GTO’yu geçememiş olsa da insanın aklını başından alıyor. Peki, Rolls-Royce Sweptail ne sunuyor da bu kadar pahalı?

Rolls-Royce Motor Cars Tasarım Müdürü Giles Taylor, Sweptail’in haute couture (özel tasarım)’ün otomotivdeki karşılığı olduğunu ifade ediyor. Özel bir müşteri için tasarlandığı ve el yapımı olduğu belirtilen otomobilin yapımı 4 yıl sürmüş. Müşterinin özel isteğiyse otomobilin 1920 ve 1930’ların lüks yatlarına benzemesi olmuş. Üst kısmın otomobilin arkasına kadar devam eden tek parça camdan üretilmesine özellikle dikkat çekiliyor.

Otomobilin teknik özellikleri paylaşılmıyor ancak tahminler Sweptail’in şu anki Phantom modellerinin gerisinde kalmadığı yönünde. Yani 6.75 litre V12 motordan bahsediyoruz.

Rolls-Royce Sweptail için özel sipariş veren şanslı müşterinin kim olduğunu oldukça merak ettik doğrusu.

 

Kaynak adres : https://www.shiftdelete.net/rolls-royce-sweptail-tanitildi-82350

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası