Doğurganlık için önemli keşif! UV etkisi

Bilim insanlığı sperm kalitesi artırma tedavisi için UV ışın kullandı. Ortaya çıkan sonuçlar ise doğurganlık artışı için umut vaat ediyor.

Doğurganlık için önemli keşif! UV etkisi

İnsanlığın bugün bile en temel sorunlarından biri doğurganlık ve üreme sorunları. Özellikle günümüzde erkeklerin sperm kalitesi ve doğurganlığı etkileyen önemli etmenler arasında. İşte Amerikan Bilimi Geliştirme Derneği (AAAS) kapsamında araştırma yapan Ali Vafaie ve ekibi bu anlamda önemli bir keşifle karşımıza çıktı. Buna göre UV ışınları üreme ve sperm kalitesi için iyileştirici bir etkiye sahip.

UV ışınları ile sperm kalitesi yüzde 266 artıyor

Bilim insanları yaptıkları araştırmada her bir sperm hücresini ayrı ayrı şekilde UV ışınına maruz bıraktı. Aslında daha önce yapılan araştırmalar UV ışınlarının sperm kalitesini artırdığını ortaya çıkarıyordu. Ancak UV ışınlarının ne kadar etkili olduğu ve sperm kalitesini ne kadar artırdığı ilk defa ortaya çıktı.

Buna göre araştırmacılar sperm hücrelerini mikro damlacıklar halinde kapsülledi. UV ışınına maruz kalan spermler yüzde 266 oranında kuvvet kazandı. Aynı zamanda hareketsiz sperm hücrelerinin yüzde 34 gibi bir kısmı hareket kazandı.

Bu yüksek oranda sperm gücü artışı sperm kalitesinin de aynı şekilde artmasını sağlıyor. Özellikle spermlerin hızlanması ve hareket kazanması üremenin gerçekleşme oranını da artırıyor. UV ışınlarının sperm kalitesini bu denli artırıyor olması, kısırlık tedavisi alan hastalar için de bir umut ışığı. Özellikle sperm kalitesini artırmak ve kısırlık için pahalı ilaç tedavilerinin yerini herkese uygulanabilir bir UV ışın tedavisi alabilir.

Sperm kalitesinin düşmesi hava kirliliği, düzensiz ve yağlı beslenme, spor yapmama gibi nedenlerle son zamanlarda artış gösteriyor. Özellikle hareketsiz sperm hücrelerinin artması doğurganlığın önünde önemli bir engel. Bu araştırmada bile sperm gücü artmış olsa bile hareketsiz spermlerin yüzde 34 gibi bir kısmı güç kazanabiliyor. Bu anlamda UV ışınları sperm kalitesi için önemli bir devrim olsa da kısırlık tedavisi için araştırmalar devam ediyor.

Bu anlamda insan kısırlığının ardındaki genetik kodları araştıran önemli bir araştırma da Science dergisinde geçen sene özel bir dosya konusu olarak yer aldı. Yine başka bir araştırma ise çok hareketli spermlerin arasındaki nasıl bir rekabet olduğunun sırrını çözmeye çalışıyor. Kısacası bilim insanları doğurganlığı artırmak ve sperm kalitesini yükseltmek için UV ışınları dahil her türlü imkanı araştırıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası