Daha önce fark etmediniz! Gizli iPhone özellikleri

Bu özellikleri daha önce fark etmediniz! İşte sizin için derlediğimiz gizli iPhone özellikleri ve detayları…

Daha önce fark etmediniz! Gizli iPhone özellikleri

Apple ekosisteminin belki de temel taşını oluşturan iPhone’lar birçok özelliğe sahip. Ancak bu özelliklerin bir kısmını daha önce fark etmediğinize eminiz. Bazen vakitten tasarruf ettirecek bazense hayatınızı kolaylaştıracak 4 gizli Apple özelliğini sizler için listeledik. İşte karşınızda iPhone gizli özellikleri…

Yeni öğreneceğiniz 5 iPhone özelliği!

1- iPhone’unuzun arkasındaki gizli tuş

Aslında cihazınızın arkasında gizli bir tuş yok. Ancak bu özellik bu şekilde isimlendirildi. iPhone’larda bulunan “Back Tap” özelliği sayesinde cihazınızın arkasına 2 kez vurarak istediğiniz işlemleri yaptırabiliyorsunuz. iOS 14 ile tüm iPhone kullanıcılarının cihazlarında yer alan bu özellik ilk etapta oldukça ilgi çekse de zamanla unutuldu. Bu özelliği ayarlar kısmındaki ‘erişilebilirlik’ seçeneğinin ‘dokunma’ sekmesinden istenilen şekilde ayarlayabilirsiniz.

2- Herkes için farklı bir tasarım

Bu tam olarak bir gizli özellik sayılmaz. iOS 17 ile hayatımıza giren bu yeni özellik ile sizi arayan kişileri farklı tasarımlar ile görmeniz mümkün. Bu sayede her kişi için farklı bir tasarım kullanabilir, arama ekranlarınızı isteğinize göre özelleştirebilirsiniz.

3- El yazılarını metinlere dönüştürmek

iOS 15 güncellemesi arından tüm iPhone modellerine gelen bu yeni özellikle birlikte herhangi bir kağıt üzerinde yer alan yazıları kolaylıkla metine dönüştürebileceksiniz. Özellikle üniversitelileri sevindiren bu özellik sayesinde sayfalarca not yazma dönemi bitti. Bu özelliği aktif olarak kullanabilmek için önce Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge adımlarını izleyip canlı metin özelliğini aktif hale getirmelisiniz.

4- iPhone Clips!

Apple sahiplerinin bir çoğuna “Neden bir iPhone satın aldın?” sorusunu sorduğunuzda muhtemelen birçok kullanıcıdan “iPhone kameraları çok kaliteli!” cevabını alacaksınız. Ancak birçok iPhone kullanıcısı kamerasını tam kapsamlı olarak kullanmıyor.

5- “Hey Siri Lumos!” ve “Hey Siri Nox!”

Hepimiz karanlık ortamlarda veya çekmece diplerinde telefonumuzu kaybetmişizdir. Özellikle gece karanlığında bir telefonu bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor. Ama Apple bu soruna da bir çözüm buldu. Telefonunuzu ararken “Hey Siri Lumos!” dediğinizde iPhone’unuz otomatik olarak el fenerini yakacaktır. Bu sayede rahatlıkla telefonunuzu bulabileceksiniz. Flash ışığını yine Siri ile kapatmak isterseniz “Hey Siri Nox!” demeniz yeterli.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası