Çin, çölleri güneş paneli ile kaplamaya başladı!

Çin’in çöller üzerinde güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi ürettiği tesislerden ilki geçtiğimiz günlerde aktif hâle geldi.

Çin, çölleri güneş paneli ile kaplamaya başladı!

Yenilenebilir enerji kaynakları giderek önem kazanırken, ülkeler de bu alanda yatırımlarına devam ediyor. Güneş ve rüzgar enerjisi konusunda son dönemde birçok farklı ülkeden önemli adımlar geldi. Dünya çapında en çok yenilenebilir enerji üreten Çin de bu konudaki yatırımlarını sürdürüyor.

Güneş ve rüzgar enerjisi başrol oynayacak

Bilindiği gibi Çin topraklarında birçok büyük çöl yer alıyor. Çölleri yeşil enerji üretmek için kullanmaya karar veren ülke, bu konuda ilk aşamayı geride bıraktı. Çin’in çöller üzerinde güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi ürettiği tesislerden ilki geçtiğimiz günlerde aktif hâle geldi. Güneş paneli ve rüzgar türbinlerine sahip olan yeni tesis 1,5 milyon insana elektrik sağlayacak.

Güneş ve rüzgar projesinin ilk aşaması, Gobi Çölü’nün güney ucunda yer alan Tenger Çölü’nde kurulmuş durumda. Chine Energy tarafından kurulan tesis, 1 milyon kW güce sahip. Bu önemli tesisin yılda 1,5 milyar kW saat enerji üretmesi bekleniyor. 85 milyar yuan (12.28 milyar $) değerindeki proje tamamlandığında ise toplam gücü 13 kW’yi bulacak.

Çin hükümeti çöller üzerindeki yenilenebilir enerji projesini 2021’in sonunda başlattı. Bu konuda bütük planları olan ülke, toplamda 19 ili kapsayan kurak alanlara 100 GW güneş ve rüzgar enerjisi tesisleri kurmayı planlıyor.

Çin, gün içinde oldukça fazla güneş alan bu alanlarda kurduğu tesisler ile önemli oranda yeşil enerji elde etmeyi planlıyor. Fosil yakıtların terk edildiği günümüzde çölleri güneş paneli ve rüzgar türbinleri ile kaplamaya hazırlanan uzak doğu ülkesi böylelikle ülkenin enerji üretimindeki temiz enerji oranını önemli oranda artıracak.

Güneşli gün sayısı ve güçlü rüzgalar ile Çöller temiz enerji üretmek için en uygun alanlar olabilir. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası