Ay, artık yalnız değil: Dünya’nın yeni uydusu keşfedildi!

Her geçen gün evreni yeniden keşfediyoruz İnsanlığın yaptığı son keşifse Dünya’mız için yeni bir Ay oldu. İşte detaylar…

Ay, artık yalnız değil: Dünya’nın yeni uydusu keşfedildi!

İnsanoğlu gelişen teknolojiyle birlikte evreni tamamen keşfettiğini düşünüyor. Ancak bu tamamen bir avutmaca. İnsanlık başlangıçtan bu yana çok ilerlemiş olabilir. Ancak bizler hala evrenin bir köşesindeki toz taneleriyiz. Buna en büyük örnek ise yeni keşfedilen ve nitelik olarak Dünya’nın yeni Ay’ı ünvanını alan 2023 FW13 uzay taşı. Peki 2023 FW13 uzay taşı neden yeni Ay olarak kabul edilebilir? İşte detaylar…

Işık yansıtmasa da Ay olarak sayılabilir!

Yeni bir araştırma Dünya’ya oldukça yakın bir konumda olan uzay taşı keşfetti. İlk bulgulara göre yeni bir Ay olarak adlandırılan uzay taşı her gece gördüğümüz uydumuz olan Ay gibi değil. Bu biraz daha yarı Ay diyebiliriz. Yani Ay’ın özelliklerine sahip ancak tam manasıyla bir Ay değil.

Peki Ay unvanını ona kazandıran özellik ne? Bu uzay taşı Dünya’nın etrafında dönmekte. Yani yörüngesi Dünya’nın etrafını kapsamakta. Ancak yer çekimsel olarak Güneş’e bağlı. Kısaca açıklamak gerekirse yeni uzay taşı Güneş’ten gelen çekim kuvveti tarafından Dünya’nın etrafındaki yörüngesinde sabit bir şekilde dönüyor.

Uzay taşının bu özelliği ona “yarı Ay” unvanını kazandırıyor. Kendisi Güneş’ten gelen ışınları Dünya’ya yansıtmıyor ancak gerçek bir Ay gibi yörünge hareketini yapıyor. Uzay taşı, Hawaii’deki Haleakala yanardağının tepesindeki Pan-STARRS isimli teleskop sayesinde keşfedildi. Uzmanlar uzay taşını 2023 FW13 olarak kodladı.

Uzay taşının boyutlarına baktığımızda çapının oldukça küçük olduğunu görüyoruz. 2023 FW13 isimli uzay taşının çapı 10-15 metre aralığında. Uydumuz olan Ay’ın çapıysa 3 bin 474 kilometre. Yani Ay, uzay taşından 230 bin kat daha büyük.

Peki bu uzay taşı Dünya’ya çarpacak mı?

Aslında bu sorunun cevabını haberimiz içinde verdik. Sorunun cevabı hayır. Uzay taşı Güneş tarafından ona etki eden bir yer çekimi kuvvetiyle dönüyor. Ayrıca Dünya etrafındaki yörüngesi de belli. Kısacası herhangi bir tehlikesi bulunmamakta. Son olarak Dünya’ya çarpma ihtimali dahi olsa çapının 10-15 metre arasında olduğunu belirtmiştik. Şayet Dünya’ya çarpmak için atmosfere giriş yaparsa çokta ilerleyemeden yanarak kül olacaktır.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası