Apple’dan iPhone ve iPad için sevindirici özellikler!

Apple, 18 Mayıs Dünya Erişilebilirlik Farkındalığı Günü öncesinde yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu.

Apple’dan iPhone ve iPad için sevindirici özellikler!

Günümüzde telefon ve bilgisayar gibi cihazları kullanmak 7’den 70’e herkes için kolay hale gelirken, çeşitli engellere sahip bireyleri unutmayan teknoloji devleri, erişilebilirlik özelliklerinin sayısını artırmak için büyük bir rekabet içerisinde. Bu konuda en başarılı markalardan Apple, 18 Mayıs Dünya Erişilebilirlik Farkındalığı Günü öncesinde yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu.

Yeni özelliklerden birisi olan Personal Voice, konuşma yetisini kaybetme riski taşıyan kullanıcılara kendi seslerine benzeyen bir ses yaratmanın kolay ve güvenli bir yolunu sunuyor. Live Speech özelliği ise konuşamayan veya konuşma yetisini kaybetmiş kişilere destek olacak şekilde tasarlandı.

Yeni erişilebilirlik özellikleri hayatı kolaylaştırıyor

Assistive Access

 • Assistive Access özelliği, Calls adında tek bir uygulamada bir araya getirilen Telefon ve FaceTime uygulamalarının yanı sıra Mesajlar, Kamera, Fotoğraflar ve Müzik uygulamaları için de kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor.
 • Yüksek kontrastlı düğmeler ve büyük fontlu metin etiketleri ile arayüzü kolayca ayırt edilebilir hale getiren Assistive Access özelliği, güvenilir destekleyicilerin destek sağlanan kişiye özel bir deneyim sunmalarına yardımcı olan araçlar da içeriyor.
 • Assistive Access, bilişsel yükü hafifletmek için tasarım inovasyonlarından yararlanarak uygulamaları ve deneyimleri ayrıştırıp temel özelliklerini ortaya çıkarıyor.
 • Bilişsel engelleri olan kişilerin ve güvendikleri destekçilerinin geri bildirimleri sonucu ortaya çıkan özellik, bu kişilerin keyif aldıkları ve iPhone ve iPad’in temelinde yer alan etkinliklere odaklanıyor.

Live Speech

 • iPhone, iPad ve Mac’teki Live Speech özelliği ile kullanıcılar hem telefon ve FaceTime görüşmeleri sırasında hem de bireysel sohbetlerinde söylemek istedikleri şeyleri yazıyor ve bu yazılanlar sesli olarak okunuyor.
 • Kullanıcılar arkadaşları, aileleri ve iş arkadaşlarıyla sohbet ederken hızla yanıt verebilmek için sık kullandıkları ifadeleri de kaydedebiliyor.
 • Live Speech özelliği, dünyanın dört bir yanındaki konuşamayan veya konuşma yetisini kaybetmiş milyonlarca kişiye destek olacak şekilde tasarlandı.

Personal Voice

 • Personal Voice özelliği, konuşma yetisini kaybetme riski taşıyan kullanıcılara kendi seslerine benzeyen bir ses yaratmanın kolay ve güvenli bir yolunu sunuyor
 • Özellik, yakın zamanda ALS veya hızla ilerleyerek konuşma yetisini etkileyen başka bir tıbbi durum teşhisi koyulmuş kullanıcılar için tasarlandı.
 • Kullanıcılar, iPhone veya iPad’de rastgele oluşturulan metinleri okuyarak 15 dakikalık ses kaydı ile bir Personal Voice oluşturabiliyorlar.
 • Kullanıcıların bilgilerini gizli ve güvende tutmak için aygıt içi yapay öğrenme teknolojilerinden yararlanan Personal Voice özelliği, Live Speech ile sorunsuz bir şekilde entegre olarak kullanıcıların sevdikleri kişilerle kendi oluşturdukları Personal Voice ile bağlantı kurabilmelerini sağlıyor.

Point and Speak

 • Büyüteç’te yer alan Point and Speak özelliği, görme engelleri olan kullanıcıların çeşitli metin etiketleri içeren fiziksel nesnelerle etkileşim kurmalarını kolaylaştırıyor.
 • Örneğin, mikrodalga fırın gibi bir elektrikli alet kullanırken Kamera uygulaması, LiDAR Tarayıcısı ve aygıt içi yapay öğrenme teknolojilerinden alınan verileri bir araya getiren Point and Speak özelliği, kullanıcı parmağını tuş takımında hareket ettirdikçe her bir düğmede yer alan yazıları seslendiriyor.
 • Point and Speak özelliği iPhone’daki Büyüteç’te ve iPad’deki LiDAR Tarayıcısı’nda yerleşik olarak bulunuyor.
 • Point and Speak özelliği, kullanıcıların fiziksel çevrelerinde gezinmelerine yardımcı olan Kişi Algılama, Kapı Algılama ve Görüntü Açıklamaları gibi diğer Büyüteç özellikleriyle birlikte de kullanılabiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası